"Yaga Gathering" organizatoriai: niekuomet nesiekėme tapti populiariuoju festivaliu (interviu)

Yaga Gathering

Muzikos, menų ir alternatyvaus gyvenimo būdo festivalis Yaga Gathering 2016 Dzūkijoje įsikurs liepos 28 – rugpjūčio 1 dienomis, kaip ir kasmet savo siurrelistinio pasaulio sienas atsitverdamas tankiu Spenglos mišku, vaizdingomis instaliacijomis, reggae, dub ir elektroninės muzikos garsais bei performansais.

Šiemet „Yaga“ pristatys projektą „Banco de Gaia“ iš Jungtinės karalystės, taip pat „Logic bomb“, „Nag Champa”, Gus Till / Slinky Wizard, Hutti Heita, Calamar Audio, Lo.Renzo ir kitus atlikėjus.

Apie festivalio kaitą kalbuosi su „Yaga Gathering“ organizatoriumi Anton Shoom.

Yaga Gathering

1. Kur link juda „Yaga Gathering“ temos ir kasmetiniai eksperimentai?

Vienas iš esminių festivalio principų – nuolatinis judėjimas ir kaita. Turime daug idėjų, kurias norime realizuoti. Šiemet pirmą kartą festivalio istorijoje pristatysime „Koncepto sceną“, kurioje veiks šiuolaikinių Lietuvos menininkų parodos, vyks garso ir vaizdo performansai, skambės eksperimentinė muzika, audioteatro pasirodymai bei paskaitos mokslinėmis temomis.

Yaga Gathering

2. Kur yra Jūsų alternatyvumo ašis? Ar niekada nesvajojote tapti populiariu, masiniu reiškiniu?

Niekuomet nesiekėme tapti populiariuoju festivaliu. Mes tuo ir įdomūs, kad esame alternatyvūs ir netradiciniai. O tiems, kas abejoja, vertėtų atvažiuoti ir patiems pamatyti, kame slypi alternatyvumas. Tai sunku apibūdinti keliais žodžiais.

Yaga Gathering

3. Ar keičiasi festivalio auditorija? Kokias tendencijas pastebėjote? Galbūt žmonės sulig metais festivalyje labiau save išreiškia ar pan.?

Viskas keičiasi, nėra nieko pastovaus. Jeigu prisimintume Lietuvos festivalių istoriją, pamatytume kaip labai pasikeitė visų festivalių dalyviai. Žmonės tapo laisvesni, labiau atviri idėjoms, o tuo pačiu ir išrankesni. Tai, kas atrodė netikėta prieš dešimt metų, šiandien jau nieko nebestebina ir tai yra labai gerai, nes skatina mus pačius dar labiau pasitempti ir ieškoti naujų sprendimų.

Yaga Gathering

4. Internetiniame puslapyje, socialiniame tinkle „Facebook“ komunikuojate anglų kalba. Ar tai reiškia, kad didelė Jūsų gerbėjų dalis nėra apribota nacionalinėmis sienomis ar teritorijomis?

Didelė dalis mūsų gerbėjų yra kitose šalyse ir lietuviškai nesupranta (šypsosi). Apie 50 procentų mūsų auditorijos atvyksta iš užsienio. Tuo tarpu lietuviai puikiai kalba angliškai, todėl ir pasirinkom tokį komunikacijos būdą. Beje, festivalio svetainė veikia trimis kalbomis.

Yaga Gathering

5. Šiemet iš festivalių gretų pasitraukė, mūsų – Manofestivalis.lt – akimis, draugingas Jūsų idėjoms festivalis „Tundra“. Ką apie tai manote?

Anksčiau Lietuvoje buvo be galo daug festivalių, o pastaraisiais metais jų labai sumažėjo, ypač alternatyvių.  Vienas iš festivalių, atsisveikinusių su savo auditorija – „Tundra“. Tai buvo vienas iš daugiausia metų vykusių elektroninės muzikos festivalių Lietuvoje, kurio gerbėjų ratas buvo gana didelis. Nors daug kam gali pasirodyti, kad mes buvome konkuruojantys festivaliai, tačiau mūsų pačių akimis taip tikrai nėra ir nebuvo. Manau, kad šio festivalio tikrai daug kas pasiges.

Yaga Gathering

6. Ar Jūsų niekada nebuvo aplankę panašios nuotaikos – nebeorganizuoti festivalio arba daryti jį kardinaliai kitaip?

Tokių minčių tikrai būna. Jos aplanko praktiškai po kiekvieno festivalio. Vis tik mums labai patinka tai, ką darome. Festivalio organizavimas didele dalimi priklauso nuo mūsų vidinio jausmo. Norisi, kad festivalis nuolat judėtų į priekį ir kasmet vienu ar kitu aspektu keistųsi. Būtent todėl jame atsiranda vis naujos ir kitokios tematinės erdvės. Tai yra mūsų kūrybinės paieškos ir žmonių, kurie organizuoja festivalį saviraiškos būdas.

Yaga Gathering

7. Kokie esminiai raktai atveria duris į „Yaga Gathering“ ?

Pagrindinė mūsų vertybė ir siekiamybė – tai galimybė atsiplėši nuo kasdienybės ir pasinerti į siurrealistinį pasaulį, stebuklų ir pasakų šalį, kurioje galima ne tik kažką gražaus pamatyti, bet ir išmokti, sužinoti, sutikti naujų įdomių žmonių iš viso pasaulio.

Yaga Gathering

8. Kokių žmonių šiemet laukiate Spenglos miške?

Kaip ir kasmet laukiame žmonių, kurie jaučia ryšį su aplinka, mėgsta naujoves, yra drąsūs ir nebijo eksperimentuoti.

 

Dėkoju už atsakymus.
Gintarė K., MANOFESTIVALIS.LT
Nuotraukos goodlife photography