„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

Pradžioje buvo namas

Vilniuje, Tilto gatvėje

ir žmonės, jame kuriantys istorijas:

Tilto namai“ yra (nepri)klausoma muzikos agentūra, globojanti Lietuvos melomanams gerai žinomas alternatyvios muzikos grupes, tokias kaip „Garbanotas Bosistas“, „Sheep Got Waxed“, „Parranda Polar“ ir t.t.

Pirmąjį vasaros savaitgalį „Tilto namai“ debiutuoja surengdami festivalį vilniečių ir miesto svečių pamėgtoje vietoje „Downtown Forest Hostel“, Užupyje, kuris trims dienoms tampa muzikinių potyrių bei ramybės oaze.

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„Sheep Got Waxed“ / Austėjos Šimkutės nuotr.

Programa sudaryta vien tik iš lietuvių atlikėjų: nuo žinomų vietinių grupių, kurių melodijas publika jau senokai moka mintinai, iki atradimais virtusių naujų ar mažiau girdėtų vardų.

Pirmoji diena, nors ir su nedideliu pasirodančių atlikėjų skaičiumi, davė geros muzikos tono festivalio pradžiai, pasižymėjusi gal kiek aštresniais skambesiais nei kitomis renginio dienomis. Pirmieji pasirodė rokeriai „The Independent“, kurie tą pačią dieną taip pat stojo prie DJ pulto festivalio afteryje. Po jų garsai vis labiau abstraktėjo su „Without Letters“ ir paskutiniaisias tą vakarą – „Sheep Got Waxed“.

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„Without Letters“ / Austėjos Šimkutės nuotr.

„Without Letters“ galiu nusakyti kaip savo mėgstamiausią lietuvišką grupę, kurią rekomenduoju tiek jų negirdėjusiam draugui, tiek melomanui turistui iš užsienio. Retai koncertuojantys atlikėjai, „Tilto namams“ paskelbus programą, iškart tapo laukiamiausia jos dalimi. Juos gyvai esu girdėjusi berods 6-is ar 7-is kartus ir pasirodymas šiame festivalyje vienareikšmiškai įeina į vieną man labiausiai patikusių grupės koncertų. Praėjusį rudenį išleidę mini-albumą „Unfollow“, „Without Letters“ surengė kelis pristatymo koncertus ir toliau įniko ieškoti dar naujesnių sąskambių ir priėjimų. „Tilto namų“ festivalio scenoje grupė parodė dar aštresnę savo pusę, grodami negirdėtas jau žinomų kūrinių iš „Unfollow“ versijas bei visiškai naujus garsus. 

Tiesa, grupė buvo kiek kitokia nei įprasta sudėtimi – be vokalistų. Nors jų muzikinės esmės nėra akcentuotos į lyricsus, kaip ir sako grupės pavadinimas, užgrojus pirmiesiems „Heritage“ akordams buvo įdomu, kaipgi jie išpildys klausytojams jau gerai pažįstamą kūrinį. „Without Letters“ išsisuko tiesiog profesionaliai – išgrojo visiškai nuostabią ir netikėtą versiją, kuri pati – kaip atskiras kūrinys, tad net nedrįsčiau lyginti su originalu.

Paskutiniu to vakaro akcentu tapę „Sheep Got Waxed“ pripildė „Dowtown Forest“ hostelio kiemą elektroniniais džiazo arba džiaziškų elektronikų skambesiais, priversdami ne vieną žiūrovą linktelėti į muzikos ritmą ar net pašokti. Su didžiule Sheepų atiduota energija baigėsi pirmoji diena ir publika išsiskirstė. Kas namo, o kas į „Cafe de Paris“ afteriui.

((Festivalio mieste pliusas – jog šaltėjantį vakarą, pasibaigus muzikinei programai ir afteriui, gali grįžti į savo patogią lovą, gerai išsimiegoti ir pirmoje dienos pusėje dar atlikus keletą punktų iš savaitės darbų plano, ramia sąžine vėl grįžti į festivalį.))

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„Tilto namų“ festivalis / Austėjos Šimkutės nuotr.

Antrosios dienos programa jau nuo ankstyvos popietės kvietė užsukti į „Downtown Forest“. Be muzikinių pasirodymų buvo ir foninės veiklos: pleneras, loterija, lyricsų skaitymai – nė vienoje iš jų nesudalyvavau, bet šeimos ir mažieji renginio lankytojai puikiai išnaudojo visas galimybes. Muzikinę dalį dienos metu užpildė nauji, netikėti, mažai arba visai negirdėti akustiniai pasirodymai, vykę hostelio kieme esančioje pavėsinėje bei mini-scenoje, vadintoje garažu. Aplinkui esančios palapinės-dirbtuvėlės-sėdmaišiai-hamakai-sūpynės priminė ne miesto, o labiau tradicinio, gamtoje vykstančio festivalio nuotaiką. Netikėtai gera kiemo akustika leido lankytojams pasklisti po teritoriją ir ramiai klausytis bei atrasti naujus vardus, tokius kaip „Martin Wall“, „Kabloonak“, Vytautė Pupšytė, Rytis Koreniukas, Algis Fediajevas. Visi jie tiko saulėtos popietės fonui ir garsais bei aidais kūrė jaukumą, ištirpusio vasaros oro būsenas.

((Nors prieš tai maniau, kad festivalis mieste vis tik neišsklaidys minčių apie darbus, kuriuos reikia atlikti, ir į antrą renginio dieną jau nešiausi kompiuterį, galvodama, kad petraukų metu, kai keičiasi grupės, pavyks prisėsti ir ką nors nuveikti, galiausiai užsikrėčiau ore tvyrojusia festivalio, neskubėjimo ir saulėtos ramybės nuotaika ir pamiršau visus miesto darbus, kuriuos planavau padaryti.))

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„shishi“ / Austėjos Šimkutės nuotr.

„shishi“! Tai naujas vardas Lietuvos muzikinėje padangėje, iki paskutinės minutės išlaikyta intriga kas-gi-čia-pasirodys. Prieš keletą mėnesių nugirdau, jog merginos repetuoja ir kuria naują projektą – smagu, kad būtent „Tilto namų“ festivalio scenoje įvyko jų pirmasis pasirodymas. Visos jos bus girdėtos ir pažįstamos, jei bent truputėlį sekate muzikinius įvykius aplink. Taigi: „shishi“ – Elena („Umiko“, „kotori“, „Ministry of Echology“, „Dubenėlis“) už būgnų, Dominyka („Rok&Dom“, „Ministry of Echology“) – bosinė gitara ir Giedrė („Elle G“) – gitara (visos taip pat ir dainuoja). Jų muzika – rokas, su kiekvienos narės įneštais skirtingais muzikiniais background‘ais ir šauktukais. Su nekantrumu laukiame kitų pasirodymų!

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„Arklio Galia“ / Austėjos Šimkutės nuotr.

„Arklio Galią“ išvydau pirmą kartą ir turbūt supratau, kodėl nemažai mano draugų ir pažįstamų juos mini geru žodžiu. Dainomis tėkšdama savo laisves ir tiesas, grupė visai užkabina. Apibendrinant, pasirodymas patiko, tik pirmam įspūdžiui būtų užtekę penkiais kūriniais trumpesnio koncerto, bet čia jau mano bėdos, kad lyricsų mintinai nemokėjau, kitiems, atrodo, buvo ganėtinai smagu.

Antrosios dienos programą užbaigė „Garbanotas Bosistas“ – bene žinomiausia festivalio grupė, kuri subūrė po festivalio teritoriją išsimėčiusius klausytojus paskutiniam tos dienos muzikiniam skrydžiui.

Po to viskas taip pat – privargę namo, energingi į „Cafe de Paris“.

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„migloko“ / Austėjos Šimkutės nuotr.

Trečiosios dienos atradimu vienareikšmiškai tapo „migloko“ pasirodymas su grupe ir jos nuostabus, gilus, tarytum plaukiantis vokalas bei užvedanti energija. Nors muzikantai retai mėgsta būti lyginami, šis pasirodymas future soul skambesiais priminė australus „Hiatus Kaiyote“, sumaišytus su vokalistės „migloko“ keistumu bei nebijojimu būti savimi. Tarp visos indie muzikos bangos bei madų Lietuvos alternatyvioje scenoje „migloko“ skamba kaip atgaiva. Kažkas t i k r o. 

Trijų dienų festivalį pozityvia nuotaika uždarė „Ministry Of Echology“ – bene labiausiai šokiams tinkanti grupė iš visos programos.

„Tilto namų“ festivalis – atmosferiniai tropikai ir alternatyviosios srovės

„Tilto namų“ festivalis / Austėjos Šimkutės nuotr.

Reziumuojant – kartais mažiau yra daugiau.

Nebūtina prisivežti skambių vardų iš užsienio ir užpildyti programą penkiomis scenomis. Paprastumas yra daug mielesnis nei pompastika.

Tilto namams siunčiu l i n k ė j i m ą ir džiaugiuosi pavykusiu savaitgaliu.

((Žodis n a m a i puikiai tinka šiam festivaliui apibūdinti. Kažkas mielo, jaukaus, saulėto ir pažįstamo.))

indrė.

Daugiau nuotraukų – čia.