Švento Jono festivaliai

Švento Jono festivaliai

Vasara, lietus, paparčiai, vainikai, laužai, alus, muzika ir šokiai iki pačios ankstyviausios aušros metuose – galima tag’ų vardinti dar, bet greičiausiai mūsų išlavintos vaizduotės jau atpažįsta, jog kalbėsiu apie Jonines – šventę, kuri kitaip dar žinoma kaip Rasos arba Kupolės. Trumpai pasidairykime, kokios galimybės įprasminti šiemet dėkingai savaitgalį (birželio 22-24 dienomis) pūpsančią šlapiai šiltą Švento Jono šventę.

Su visa pagarba Tautos istorijai, pradėsiu nuo autentiką ir senolių tradicijas saugančių festivalių. Pastaruosiuose ryškios folkloro ir metalo gijos. Pasvajokime sudalyvausią žaibuojančių rasų festivalyje "Kilkim Žaibu", kuris Varniuose, jau galima sakyti – festivalių žemėje,  prasidės birželio 22 dieną (penktadienį)  ir baigsis 24 dieną (sekmadienį). Pagoniškas, sunkus ir gal net kiek dramatiškas, bet tikrai norėčiau ten pasistatyti savo palapinę.

Vaizdo įrašas, įkūnijantis festivalį "Kilkim Žaibu"

Ramesnės autentikos mėgėjus pabraidyti po rasą tradiciškai kviečia Kernavės piliakalniai. Paslaptinga, bet užtikrinta įvykio programa tikrai atitinka vietos aurą.

Švento Jono festivaliai

Joninių šventės programa. Šaltinis - "kernave.org"

Pasiilgusiems kūrybos ir į gyvenimą žvelgiantiems alternatyvaus ieškotojo akimis "Degantis Jonas" turėtų būti kaip tik. Šis festivalis pristatomas kaip "laisva improvizacija interaktyvaus meno ir neišdildomas patirtis sukeliančio festivalio "Burning Man" tema". Jame bus daug deginama, į jį neverta imti pinigų, į jį patekti galima tik užsiregistravus iš anksto, jame vietų skaičius ribotas, nes jame  dalyvaujantieji egzistuoja tarsi bendruomenė. Susidomejusieji informacijos ieškokite google laukelyje įvedę pavadinimą Degantis Jonas.

Trumpam persikelkime į Rygą, kur broliukai latviai švenčia gilias pagoniškas tradicijas turinčią šventę "Ligo". Festivalio pagrindiniai bruožai: laužai, alus, kmynų sūris, žolelių turgus, gėlių vainikai ir dainos. Tai gal ir ne stebuklai palyginti su mūsiškomis Jono apšventimo tradicijomis. Nors kadais vienas draugas sakė, jog latviai šią šventę švęsti moka labiau. Tikiuosi turėti progą patikrinti (vien dėl sūrio) ir papasakoti daugiau.

Švento Jono festivaliai

Latvių Liga vs. lietuvių Joninės (nesitikėkime ekskliuzyvo ir daug skirtumų)

Paskutiniu metu "ManoFestivalis.lt" svetainę beveik kasdien pasiekia naujienos, siunčiamos "LOFTAS FEST‘12" –  organizatorių. Ir, matyt, tai įspūdinga, nes kasdien turėti pasakyti ką nors naujo apie tą patį įvykį reiškia, jog jis tikrai bus neeilinis. Taigi, traukit savo inkarus (ir tiesiogine, ir perkeltine prasme) ir maukit savaitgalį žolių ir rasų šventės pasitikti pirmajame asfalto festivalyje Vilniuje. Juolab, jog už pem litų matyti tokius atikėjus visas tris dienas, pasiturkšti baseine ar paskeitinti yra ŠANSAS! Linkiu organizatoriams turėti galimybę, esant reikalui, pastumti tvoras ir sienas, nes miestas tai ne laukas – gali norintys ir netilpti...


Vienas iš festivalio vardų - grupė "Globe"

Neapžvelgiau daugybės Lietuvoje artėjantį savaitgalį vyksiančių renginių, bet norisi ir patiems palikti galimybę susirasti mišką paparčio paieškoms. Juk nešvęsti neišeis nė viename Lietuvos kaime, nes Joninės įaugę mums į kraują...

Švento Jono festivaliai

Lietuvoje Jonines švenčia kiekvienas kaimas


Apžvalgą parengė Gintarė
"ManoFestivalis.lt"