PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

Šiandien Lietuvoje vyksta daug festivalių. Daug ir įvairiomis kryptimis. Skaitydami ir rašydami apie juos kiekvieną dieną, sumanėme pasikapstyti giliau, t.y. pažvelgti į Lietuvos festivalių istoriją. Pristatome pirmąją pasakojimo dalį apie judėjimą XX a. devintame ir dešimtame dešimtmečiuose.

1986-1989 m., sulig visuomenės laisvėjimu, atsirado nuojauta, kad kova už nepriklausomybę stojasi į finišo tiesiąją. Tas jausmas  nuvilnijo tikra roko banga ir sovietinų žmonių gyvenime atsirado visiškai naujas reiškinys –  roko muzikos festivaliai. Apie tai ir bus šis rašinys. Susipažinkime su XX a. devinto ir dešimto dešimtmečių Lietuvos festivalių istorijos fragmentais.

1986 m. Vilniuje įsikūrė Jaunimo muzikos klubas (JMK), vienijęs pagrindinius to meto alternatyviai mąstančius žmones. Klubui priklausė visos garsiausios roko grupės ("Antis", "Katedra", "Foje", "Bix", "Už Tėvynę" ir kt.). Analogiški klubai kūrėsi Kaune ir Šiauliuose. Imtasi organizuoti festivalį "Lituanika". Pirmasis bandymas buvo kuklus – jame sudalyvavo 15 grupių, tačiau jau po metų mastas neįtikėtinai išaugo. Prisikviesta grupių iš SSRS, trys dienos "Lituanikos" linksmybių virto šešiomis, iš viso grojo 28 grupės. Paskutiniąją "Lituaniką" (1988 m.) globojo Lietuvos kultūros fondas, sudaręs organizatoriams itin geras sąlygas. Į festivalį atvyko net "Metal Hammer" – vinas populiariausių metalo muzikos žurnalų Europoje.

PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

"Nėščios rupūžės", Kaunas, 1988 m.

1988 m. Kauno radijo gamyklos rūmuose pražydo pirmasis lietuviško pankroko žiedas – įvyko festivalis "Purvina žiema". Radikaliais šūkiais bei dainų tekstais žiūrovų širdis kaitino grupės "Sa-sa", "Farš DD", "Ferma", "Nėščios rupūžės", "Erkė maiše", "Pionieriaus garbės žodis", "Morgas", "Už Tėvynę", "Smegduobė" ir kt. 

1987 m. pradėti organizuoti "Roko maršai", kurių iniciatoriumi tapo grupės "Antis" frontmenas Algirdas Kaušpėdas. Maršų siekis – su roku supažindinti plačiąsias mases, neapsiriboti vien muzika, o atskleisti judėjimo socialines bei pilietines pozicijas. Naujas, dar nematytas formatas – keliaujantis roko karnavalas – su minimalia reklama pritraukdavo pilnus stadionus. Pirmasis "Roko maršo" žemėlapis atrodė taip: Vilnius-Kaunas-Kėdainiai-Šiauliai-Taurgė-Klaipėda. Šio maršo koncertus išvydo apie 58 000 žiūrovų, o dalis surinktų lėšų buvo skirta Lietuvos kultūros fondui.

1987 m. "Roko maršas"

1988 m. "Roko maršas" sutapo su oficialia Tautinio atgimimo pradžia. Išreikšta parama Žaliųjų judėjimui, be baimės skanduojamas šūkis "okupanto koja nebežengs čia", o kiekvieno koncerto metu giedama "Tautiška giesmė".

Trečiasis Maršas neoficialiai vadintas grupės "Foje" triumfo žygiu per Lietuvą (atnaujntos sudėties ir po tarnybos armijoje atgijusi grupė sulaukė daugybės liaupsių). Šio maršo metu buvo reikalaujama likviduoti karines bazes bei karines gamyklas Lietuvos Respublikoje.

PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

"Foje" albumo "Žodžiai į tylą" viršelis, 1990 m.

Senamiesčio Alumnato kieme. Scenoje pasirodė "WC", "33% kiaulių pakeliui į Vatikaną", "Šiaurės kryptis", "Auka" ir kt. Po riaušių ir konfliktų su milicija bei nusiaubtos teritorijos festivalio nutarta nebekartoti.

1988 m. pradėtas rengti "Pačių blogiausių grupių festivalis", kuris kasmet tarsi iš po žemių iškasdavo bent po vieną dėmesio vertą alternatyviojo roko grupę, pastatydamas ją ant didelį dėmesį laikančios scenos. 1996 m. – 1997 m. jame dalyvavo "Liudesio gėlės", "Dr.Green", "Requiem", "Biplan", "Anbo", "Lemon Joy", "The Skys" ir kiti. Tais pačiais metais organizuotas ir "Hard Express‘88" – dvi dienas trukęs metalo ir hardroko festivalis Kaišiadoryse, kuriame grojo 16 grupių. Geriausia iš jų pripažinta "Audronaša". Sunkiosios muzikos festivalis organizuotas ir  Panevėžyje (1987 m.): "Sidabrinis seifas" sulaukė 20 000 žiūrovų.

Viena pirmųjų Lietuvos pank-ska stiliaus grupių "Dr.Green", grojusi iki 2008-ųjų. Šiuo metu grupė sustabdžiusi savo veiklą.

Dešimto dešimtmečio pabaiga, 1987-1994-ieji pasižymėjo pankroko festivalių gausa: "Crazy house", "Durnių laivas", "Nulis sveikų", "Pank popietė", "Punk action", "Vilnius punk". 

PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

Pirmųjų pankroko festivalių lietuvoje afišos

Tai, regis, nebuvo taip seniai. Šiuose festivaliuose dalyvavę žmonės po pasaulį vaikščioja savo kojomis, savo lūpomis kalbėdami Lietuvos festivalių istoriją. Ir nors šis trumpai apžveltas dešimtas Lietuvos muzikinis dešimtmetis galėjo būti plačiai išpasakotas bare prie bokalo per vieną vakarą, džiaugiamės jog apie jį perskaitėte "ManoFestivalis.lt".

 PRAEITIES FESTIVALIAI: sovietų žmogaus pabudimas grojant maršui

Grupė "Šiaurės kryptis"


Parašė Ilona Vogulytė, remdamasi Emilijos Visockaitės "Ko tu stovi? Pokalbiai apie Lietuvos roko kultūrą" bei www.rockopedia.lt


Viršelio nuotrauka "Roko maršas" 1987 m.