PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta "Baltic Prog Fest" muzikinė kartelė

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

Periodiškai besižvalgydama po Lietuvos festivalių istoriją, užklydau į vis dar veikiantį nebevykstančio festivalio "Baltic Prog Fest" internetinį puslapį. "Tikimasi, jos jis pasitarnaus kitokiems, o gal panašiems tikslams. Yra idėjų, bet joms dar turi ateiti laikas" – šypsodamasis neatskleidžia sumanymų mano pašnekovas, pagrindis "Baltic Prog Fest" organizatorius, daug užsienyje turuojančios Lietuvos roko grupės "The Skys" lyderis Jonas Čiurlionis.

Šįsyk, regis, pradėjau nuo pabaigos, nuo klausimo "ar kada nors dar..?". Tad grįžkime į pradžią.

"Baltic Prog Fest" trumpai:

Laikotarpis 2007 - 2009 (3 kasmetiniai festivaliai)
Vietos  Arvydo sodyba, Kernavė, vėliau – sodyba "Aukštupys", Šalčininkų rajonas
Muzika Arena (Didžioji Britanija), Delirium (Italija), John Young (Didžioji Britanija), Appleseed (Lenkija) ir kiti
80 - 90% programos užpildė užsienio muzikos grupės
Auditorijos dydis nuo 300 iki 700 žmonių

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

Toliau į klausimus atsako Jonas Čiurlionis

Tai į kokį Lietuvišką festivalį nuvykę pasakėte sau "ne, reikia daryti kažką savo"?

Į jokį. Tikrai į jokį. Mes darėme kartu "Baltijos Garsą", po to koncepcijos išsiskyrė ir atsirado "Baltic Prog Fest‘as". "Baltijos Garsas" daugiau lietuviškas festivalis, kuriame skambėjo bliuzas, rokas, o "Baltic Prog Fest" nuo pat pradžių buvo orientuotas į užsienio grupes, į progresyvę muziką... tai buvo progas, art rokas ir panašiai.

Ar tokia muzika turi potencialą skleistis Lietuvoje būtent atviro oro festivalių pavidalu?

Lietuvos masteliais - nelabai. Prancūzijoje, Švedijoje, Lenkijoje vyksta daug tokių festivalių, kurie yra nedideli, į juos susirenka iki 1000 žmonių, bet jie yra prestižiniai, į juos aplikuoja dideli vardai. Pagrindinis tokių festivalių išskirtinumas – kokybė, turiu omenyje, muzikos kokybę.

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

Kokia buvo Jūsų organizuoto festivalio auditorija? Ar galite apibūdinti?

Pagrindinė dalis auditorijos – tai muzikos mylėtojai, o kiti, sakyčiau, šiaip alternatyvi publika – metalistai, hipiai, pankai. Buvo nemažai vyresnių žmonių. Užsienyje įprasta, jog į progo festivalius susirenka daug pagyvenusios publikos. Galima sakyti, jog "Baltic Prog Fest‘ą" susirinko muzikos gurmanai. Nuo pat pirmų metų pakėlėm kartelę, tad publikos dydžio prasme festivalis pernelyg nebujojo. Pavyzdžiui, pirmojo festivalio headliner‘iai "Delirium" – visame pasaulyje žinoma grupė, o kas iš Lietuvos juos žino? Dėl to ir festivalio publika buvo, sakyčiau, rinktinė. Buvo ir atvykusių užsieniečių – čekų, estų.

Kokia buvo festivalio atmosfera? Kaip pats jame jautėtės?

Kiekvieno festivalio atmosfera buvo superinė. Visi kaifavo nuo geros muzikos. Aš pats irgi jaučiau didelį malonumą. Nors visi tie skambučiai, kažkas kažką paima, nuveža, patalpina... gavau ir didelę adrenalino dozę, bet savijauta buvo gera.

Ar buvo kokių nors įsimintinų nutikimų organizuojant?

Pamenu, pirmame festivalyje buvo toks nutikimas, kai prieš pagrindinės grupės "Arena" pasirodymą 2 valandą nakties baigėsi generatoriaus dyzelis (genetatorius tai - prietaisas , gaminantis elektrą – aut.pastaba), tada reikėjo greitai jo iš kažkur gauti. Finale viskas baigėsi gerai, grupė sugrojo ir viskas įvyko (šypsosi).

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

Su grupe"The Skys" grojote 2007 ir 2009 metų "Baltic Prog Fest‘uose". Ar nebuvo sunku suderinti veiklas?

Sudėtinga ir organizuoti festivalį, ir jame groti. Jeigu kažką darai, tai atiduodi visą save, o kadangi tuo metu turėjome dar ir daug koncertų, tai metas iš tiesų buvo įtemptas. Savaitgalį gastrolės, pirmadienį grįžti, truputį parepetuoji, trečiadienį – ketvirtadienį vėl krauniesi ir vėl važiuoji.  Galbūt tai buvo viena iš priežasčių, kodėl festivalio nebedarėme.Tas laiko neturėjimas.

Tai kodėl vis dėlto festivalis baigėsi, jeigu jau apie tai prakalbome?

Buvo daug priežasčių. Ir publikos paskutiniais metais buvo nedaug, nes buvo pradėtas daryti "Tamstos" festivalis. Ir laiko nebuvo, nes kaip tik tais metais su grupe įrašinėjome albumą. Užėjo ekonominė krizė...

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

Kaip vertinate šiandieninę festivalių situaciją Lietuvoje?

Šiaip aš nežinau, kas ten juose vyksta, nes dabar jau abiem kojom esu užsienyje, laiko nebeturiu į juos važiuoti. Šiaip Lietuvoje per daug festivalių, turi įvykti atranka... Pati muzikos rinka labai izoliuota. Toks turizmas, koks vyksta Nyderlanduose, Vokietijoje, nuo mūsų labai toli. Norint čia padaryti komerciškai sėkmingą renginį, reikia apjungti daug stilių ir daug grupių, o aš negaliu pakęsti neprofesionalumo. Turi būti šiokia tokia diferenciacija. Kiek mes galime virti savo sultyse ir klausyti to paties anekdoto apie kiaulę? Tarkim "Be2Gether" galėjo tapti tarptautiniu festivaliu, tokiu kaip "Positivus" Latvijoje, bet netapo. Manau, dabar koks "Velnio akmuo" yra vienas geresnių. Profesionaliai orientuotas.

PRAEITIES FESTIVALIAI: neabejotinai aukšta \"Baltic Prog Fest\" muzikinė kartelė

 

Dėkojame Jonui už skirtą laiką.

Rašė Gintarė, "ManoFestivalis.lt"

Fotografijų autorė Renata Drukteinytė, tinkle žinoma kaip Crazytė

Daugiau nuotraukų galima rasti www.fotogriausmas.lt