pasiklysti Art Vilnius’16.

Art Vilnius'16

Šiuolaikinio meno mugę būtų sunkoka prilyginti festivaliui, tačiau festivališkų p o t y r i ų  galima rasti ir ten. Vien renginio vieta – Litexpo – priverčia susiplanuoti ketvirtadienio popietę, sėsti į 16 maršruto troleibusą, pereiti pušyną (kaip ne mieste)(kvapas), kad pasiektum bene didžiausią metų įvykį meno galerijų rutinoje.

(rašant negaliu nukrypti nuo asmeniškumų, žengiant per apsaugos vartus ir kasas, pamenu kaip lygiai prieš metus, studentiškai taupant kiekvieną eurą, nemokamai pavyko patekti parodžius šviežiai iškeptą Dailės akademijos diplomą (keturi metai akadėj iškeisti į dailės kvalifikacijos bakalauro laipsnį, niekur apskritai nepanaudojamą popieriuką)(į renginį patekti nemokamai gali patekti VDA studentai parodę galiojantį studento pažymėjimą, o aš savojo jau nebeturėjau). Turbūt tai praskraidino apsauginių nuotaiką, ir jie šyptelėję tada mane praleido).

-

Litexpo erdvės šį kartą suskirstytos į daugybę mažų-balto-kubo-prototipo galerijų erdvę, rankoje – žemėlapis, prieš akis – labirintas, Sveiki Atvykę į Art Vilnius dutūkstančiaišešiolika.

Vieniems tai nemažos apimties paroda, galimybė išvysti daug skirtingų kūrėjų po vienu stogu, paslankioti, pasižvalgyti, vieta paganyti akis ar pabūti snobu. Kitiems tai m u g ė. Meno kūrinių turgus, tik truputėlį kito lygio nei kačiukai ir senamiesčio peizažai Pilies gatvėj. ( Nors drįsčiau teigti, kad ir Art Vilnius turi savo Pilies gatvę, nieko neįskundinėsiu, bet manau nuėję patys rastumėt. Jos lokacija metai iš metų nesikeičia ). Apie rinką ir meno kūrinių pardavimą geriau nelysti į kalbas, tam reiktų atskiro straipsnio ir atskiros diskusijos.

Didžiąją dalį visos ekspozicijos sudaro tapybos darbai, su jais konkuruoja skulptūros, įvairūs objektai – instaliacijos, video darbai, fotografijos. Piešimo, grafikos, tekstilės kūrinių šį kartą mažuma. Aukščiau minėtos Pilies gatvės spalvotas kičas maišosi su minimalistiniais darbais, vyresnės kartos atstovai eksponuojami šalia dar VDA besimokančių studentų.

Art Vilnius'16

Bandžiau nugirsti p o k al b i u s, bet žmonių buvo ganėtinai nedaug. Apart gilinimosi į kūrinio technikas ir burbančių vaikų - nieko intriguojančio, o ir per vieno maždaug septynerių metų amžiaus individo lūpas nuaidėjusi frazė „menas yra š****“ visko mačiusioje balto kubo aplinkoje nenuskambėjo kaip protestas.

Stebėjau  susirinkusius žmones, bet negalėčiau išskirti kažkokio tam tikro stereotipo-apibūdinimo miniai.  Tai nėra taip vizualiai išsiskirianti juodųjų ŠMC hipsterių minia suplūstanti į atidarymus, tai ne Arkoje susirinkę Lietuvos Dailininkų Sąjungos vyresnieji. Auditorija daugmaž mišri, bet tikslinė – nėra turistų nesuvokiančių kur užklydo.

Sunku kalbėti apie atskirus kūrinius, nes mugėje yra visko ir labai daug. Nuėjus į konkrečią parodą yra lengviau išsinešti jausmą ar įspūdį, o praėjus (labiau primena scrollinimą interneto tyruose) n skaičių galerijų ekspozicijų, gaunamas vienas bendras. Vis tik, kai kurie momentai atmintyje išlieka labiau sufokusuoti už kitus. Asmeniškai ilgiausiai praleidau 4oje Projektų salėje (o Jūs gal praleisite visai kitur), o vienu vaizdinu nusakant renginį manasis būtų mintyse įstrigęs siauras spygliais išklotas koridorius ir vaizdu ūžiantys ekranai..  

Art Vilnius'16

2 valandos praleistos įvykio vietoje, grįžtu namo atgal tuo pačiu 16 troleibusu. Nesitikėjau stebuklo, tad jis ir neįvyko. Bet kartas nuo karto reikia išlaisvinti savo vidinį snobą ir suraukti kaktą greit pereinant pro akis deginančius darbus, ir sustoti prie gerų dalykų.

Jei norite paklaidžioti Litexpo patalpose esančiu meno kūrinių l a b i r i n t u, tam turite dar porą dienų.

Rekomenduoju nueiti profilaktiškai. Paburbėt tarp kičo, blogybių kurių nesuprantate, o gal ir atrasti kažką naujo. Į s i k v ė p t i.

(( nuotraukos nespalvotos, nes reikia pabūti įvykio vietoje. Nueikite ir išvyskite spalvotą vaizdą ))

i n d r ė | manofestivaLIS.lt