Mėnuo Juodaragis XVI: pokalbis apie du žilabarzdžius personažus ir temą "BROLIAI LATVIAI"

Mėnuo Juodaragis

MJR plakatuose, kurie žaliai, it pavasario šviežia žaluma, išpuošė miestą, puikuojasi du mistiški žilabarzdžiai. Dėmesį patraukia ne tik išskirtiniai palakatai, bet ir festivalio tema - "Broliai latviai". Kas tie paslaptingi vyrai palakatuose ir kodėl XVI-ojo festivalio tema pasirinkta "Broliai latviai" aiškinamės kalbėdamiesi su festivalio "Mėnuo Juodaragis" organizatoriumi Ugniumi Lioge.

Kaip sugalvojote tokią temą – "broliai latviai"?

Temos savo renginio pas mus įprastai laukia 2 ar 3 metus. Ši – apie latvius taip pat ilgokai laukė, kol pamažu sudėliojome pagrindinius akcentus ir suradome tinkamus būdus jai išreikšti. Kadangi MJR visuomet broliams latviams, tiek muzikantams, amatininkams ir kitiems programos dalyviams, tiek festivalio svečiams, buvo patrauklus savo turiniu ir idėja, tai natūraliai užsimezgė tvirti ryšiai ir šiai dienai gana aktyviai bendradarbiaujame. Į festivalį dažnai atvyksta bičiuliai latgaliai, kurie gyvena visai šalia ir save gretina su lietuviais, o Zaraso sala, į kurią kaskart sugrįžta Juodaragis, yra prie pat sienos su broliais. Taip ir subrendo mintis, jog ši vieta vienąsyk taps ideali rimtam abiejų baltų tautų susitikimui.

Mėnuo Juodragis XV

Ar siekiate šia tema pranešti kokią nors žinutę?

Be abejo.  Tai susiję su šiandieniniais dviejų tautų santykiais. Atgimimo metais Lietuva ir Latvija ėjo labai greta viena kitos, o dabar tas bendravimas toks pasyvus, atšalęs, nors praėjo tik keliolika metų. Nežinau, gal formaliai ir vyksta kokie nors politiniai renginukai, kur pasiklausoma dviejų tautų folkloro ir susėdama bendrai vakarienei, bet norisi šiek tiek iš neformalios pusės parodyti, kad esame giminingos šalys –  gyvos to paties ąžuolo šakos. Ir kad turime ką broliams parodyti šiuolaikiškai, iš širdies, pamatyti vieni kitus, kokie esame dabartyje iš tikro. Tikimės, jog Juodaragis bent kruopelyte įtakos baltišką kultūros politiką ir brolystę.

Festivalio tema išties išskirtinė, bet ar nebijojote, kad bus sudėtinga ją susieti su festivalio programa?

Na, bijoti čia tikrai nėra ko. Tema nebuvo išspausta kažkaip specialiai. Kaip minėjau, ją jau seniai nešiojomės savo galvose. Sutinku, kad pavyzdžiui, lyginant su praėjusių metų tema  "paukščiai", fiziškai atvaizduoti sumanymus šiek tiek sunkiau, bet tik kūrybiniai gebėjimai padaro renginį kuo nors vertu, ar ne taip Latviški motyvai šiemet festivalyje labai ypatingai skleisis per muziką. Turėsime itin didelį būrį muzikantų iš Latvijos. Jų bus bene dvylika gausių kolektyvų. Be to, kai kurie atlikėjai iš Lietuvos dainuos latviškai, o latviai dainuos lietuviškas dainas. Žinoma, latvių kultūrai bus skiriamos paskaitos, filmai. Kartu su menininkais ruošiame teminį ekomenį, ekskursijas Latvijos pasieniu ir kita. Mėginsime padaryti tikrą abiejų tautų susitikimo šventę, bet jos gerumas, žinoma, daugiausia priklausys nuo pačių susirinkusių lietuvių ir latvių. Mes tik sukuriame sąlygas ir programą, o toliau viską daro patys žmonės... (šypsosi)

Mėnuo Juodaragis XV

Girdėjome, jog MJR afišoje esantys du žilabarzdžiai vyrai yra lietuvis ir latvis? Ar tai tiesa ir kaip juos suradote?

Taip, tai Vladas ir Alfreds. Vladas yra kaunietis, o Alfreds latvis iš Rygos. Jie pažįstami jau labai daug metų, hipių laikais persekioti ir galiausiai emigravę į JAV dar prieš Atgimimą. Dabar gyvena Los Anžele, ten turi baltiškų suvenyrų krautuvę ir dirbtuves, kartu važinėja į muges Amerikoje, kartais atvyksta į Latviją su savo rankų darbo gaminiais ir atributika. Vladas ir Alfreds vienas kitą vadina broliais dvyniais, yra pramokę vienas kito kalbos. Su Vladu susipažinome prieš keletą metų, jis vis atvažiuodavo į Juodaragį, buvo keletą kartų užsukęs į "Ragainę" (baltiškos muzikos krautuvėlė – aut. pastaba). Sunku jo nepastebėti dėl išskirtinės išvaizdos, be to jis turi ir labai įdomią savo gyvenimo istoriją. Tad kai didelis mūsų festivalio bičiulis ir pagalbininkas Audrys Karalius (žymus Kauno kultūrinio gyvenimo veikėjas - aut. pastaba) pasakė, jog Vladas turi tokį patį "dvynį", tik latvį, klausimų kas turėtų būti MJR XVI veidais neliko. Mano manymu tai idealus, kone magiškas simbolis.

Vladas ir Alfreds kviečia į šių metų Juodaragį:

Ar pamatysime šiuos brolius festivalyje?

Taip, vaizdo klipe jie sako tiesą. Vladas jau kuris laikas apsistojęs Lietuvoje, o Alfredą pakvietėme ir  nupirkome bilietą skrydžiui iš Los Anželo. Abu ketina sudalyvauti su savo dirbiniais, – Alfreds yra knygrišys, o Vladas keramikas. Juos tikrai bus nesunku pastebėti festivalio Amatų kieme (šypsosi).

 

Kalbino Kristina Vrubliauskaitė
Fotografijos Kristinos Vrubliauskaitės
Viršelio nuotrauka Manto Puidos
© ManoFestivalis.lt

 

----

Nepriklausomos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis "Mėnuo Juodaragis" vyks š.m. rugpjūčio 23-25 dienomis Zaraso ežero saloje. Jo scenose pasirodys FIRE+ICE (D.Britanija), ROME (Liuksemburgas), CHANGES (JAV), FOLKNERY (Ukraina), OTAVA YO (Rusija), SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY (Čekija), daugiau nei 10 koletyvų iš Latvijos (SKYFORGER, ILGI, DZELZS VILKS, AULI, MIGLAS ASNI ir kt.) , taip pat tokie Lietuvos atlikėjai kaip A.Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ, SPANXTI, SIELA, MARGA MUZIKA, PIEVOS ir daugelis kitų. Skaityti daugiau apie festivalį Mėnuo Juodaragis>>