"Mėnuo Juodaragis XV": kiek telpa žodyje "alternatyva"?

\"Mėnuo Juodaragis XV\": kiek telpa žodyje \"alternatyva\"?

Muzikos kritikas Darius Užkuraitis vienai lietuviškai svetainei kadais teigė, jog "atlternatyva yra judėjimas tarsi atsvara meinstryminei muzikai".

Palaikydami nuomonę, jog alternatyvumas nėra vien paaugliškas gitarų žvigdymas paaugintais plaukais, žvelgiame į festivalio "Mėnuo Juodaragis" programą, kurioje gražiausiomis spalvomis ir atspalviais skleidžiasi ir bujoja alternatyvi muzika. Vienas iš didžiausių ir seniausiai Lietuvoje vykstančių vasaros festivalių "Mėnuo Juodaragis XV", savo atlikėjų sąrašą gana gausiai papildo vis skirtingesnių žanrų alternatyvos atstovais.

Penkioliktasis Juodaragis jau senokai paskelbė apie savo ryškiausias žvaigždes – Andrių Mamontovą, Aliną Orlovą, Veroniką Povilionienę, ukrainiečius "Drakha Brakha", rusus "Theodor Bastard", "Žalvarinį", Vytautą V. Landsbergį  ir kitus, tarp kurių sunku būtų sunku dėti  lygybės ženklą stilistiniu požiūriu. Tuo tarpu praėjusią savaitę organizatoriai į ir taip margą lizdą (šiemet festivalio tema – paukščiai / red.pastaba) priėmė dar keletą skirtingų žanrų. Tarp naujai paskelbtų festivalio muzikantų yra triukšmo projektas "Lapot", eksperimentuojantys Kamilė ir Mantas, dar kitaip žinomi kaip "Kamanių šilelis, lenkų duetas "Hati", garsėjantis moderniomis akustinėmis improvizacijomis bei folkloro ir laisvosios muzikos grupė "ByTikZyz".

Jaunų smagių menininkų Manto ir Kamilės duetas jau porą metų stebina spalvingais gyvais koncertais, neįprastais instrumentais ir poetiškomis dainomis, kuriose įaustos ir gražiausios folkloro gijos. Šilelis vieną po kito traukia keistus įvairių tautų instrumentus ir juos sujungia su klasikine gitaros ir vokalo schema. Rezultatas – avangardinis neofolkloras, melodingesnėse dainose žengiantis dainuojamosios poezijos link.

Kamilė ir Mantas - "Mėnuo Juodaragis XV" dalyviai

Festivalio scenoje laukia dar vienas stebuklingas atsivėrimas –  duetas "Hati" iš Lenkijos. "Hati" - tai audio projektas, kurio šerdį sudaro etninių, bei savadarbių instrumentų ir įvairių rastų daiktų garsynas. Rafal Iwanski ir Rafal Kolacki savo muzika tiesia ryšį tarp modernios akustinės improvizacijos ir medituojančio ritualo. Nuo susikūrimo 2001 metais, Hati koncertavo žymiuose avangardinės muzikos festivaliuose daugelyje šalių, kūrė kartu su Z'EV, PAS, John Zorn'u ir daugeliu kitų eksperimentinės muzikos talentų. 

Festivalui savo programą pažadėjo ir bendras Leonardo (Pogrom) ir Daina Dieva triukšmo projektas "Lapot", kurio albumą šiemet išleido Suomijos leidykla "Obscurex". "Lapot" - sena serbiška tradicija, ritualizuotas tėvų, senelių ar kitų vyresniųjų, tapusių našta jaunesniems šeimos nariams, nužudymas. Projekto garsas - traukiniai, akmenys, lūžtantys medžiai, greitkeliai, vandens tekėjimas, ugnis, gamyklos, statybos ir senų pastatų nuogriuvos, ir visa kita, ką visi girdime kasdien, tačiau niekuomet nesiklausome, nes tai atrodo per daug pažįstama. Įrašyti garsai virsta naujais, negailestingai sunaikindami ir iškraipydami senuosius, nes taip sukasi gyvybės ratas ir senieji užleidžia vietą naujiems, silpnieji - stipriems. Svarbu kismas – nuolatinis judesys ir evoliucija po monolitinės, suskeldėjusios garso sienos kauke.

Šviežiausia festivalio muzikinė žinia - folkloro ir laisvosios muzikos grupė "ByTikZyz". Tai jaunų, charizmatiškų, laisvų menininkų kolektyvas grojantis įvairiausią etno muziką nuo Baltijos iki Uralo, nuo Šiaurės jūros iki Indijos vandenyno. Smagūs, pašėlę, patrakę, energingai siaučiantys, nušokę didelį plotą parketo, suplėšę ne vieną armoniką, - jau kelintus metus jie priverčia Juodaragio publiką atsipalaiduoti ir šokti, šokti, šokti...

"Nors festivalio scenose ir skirtingose vietose pasirodo labai įvairių muzikinių stilių atlikėjai, juos vienijanti šerdis - tai sąsaja su senąją kultūra, archetipais ir jausena, kūrybiškas ir savitai kūrybiškas, avangardinis požiūris į savo tautos palikimą. MJR ("Mėnuo Juodaragis" / red.pastaba) stengiasi atskleisti pirmiausia tai, kas originalu, unikalu, nenusakoma. " – sakė festivalio direktorius Ugnius Liogė.

"Mėnuo Juodaragis XV" organizatoriai dar neskuba galutinai uždaryti programos. Tikėtina, jog artimiausiu metu iš kepurės jie ištrauks dar ne vieną kiškį. Juk į žodį alternatyva telpa labai daug įvairaus ir nepaprasto.

 

Viršelio nuotrauka - grupė "ByTikZyz"

Daugiau informacijos rasite festivalio aprašyme skyltyje "Festivaliai" bei festivalio internetinėje svetainėje