"Kultūros naktis" - nuo taško į tašką

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Naktį iš birželio 16-os į 17-ą į Vilniaus senamiestį iš namų, kiemų, rajonų ir aplinkinių miestelių plūdo žmonės. Apie 130 koncertų, performansų, instaliacijų, spektaklių ir kitų meno raiškos formų buvo išsibarsčiusios sostinės gatvėse ir kiemuose. Jas aplankyti galėjai įvairiais būdais: kantriai skaityti programą, googlinti ir susižymėti labiausiai traukiančias vietas, pasinaudoti kūrybingai pačių organizatorių sudėliotais vakaro/nakties maršrutais (jų buvo net 12 variantų) arba eiti, kur akys, širdis ar draugai neša ir bandyti pamatyti daug. Pastarąjį mes ir pasirinkome.

Pradėjome nuo "Menų spaustuvės" kiemelio, kur kamuoliukus į orą mėtė ir apgraibom gaudė būrys vaikų ir jaunų entuziastų. Žongliruoti bandėme ir mes. Neįtikėtina, tačiau išmokti valdyti tris kamuoliukus, kaip teigia Emilis, vienas dirbtuvių organizatorių, pakanka nuo 15 min. iki pusvalandžio. Žinoma, patikimai žongliruoti padeda tik nuolatinė praktika, kas, tarp kitko, priverčia ir paprakaituoti, bei entuziazmas.

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Žongliravimo pamokos, foto © ManoFestivalis.lt

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Žongliravimo pamokos – žaidžiam "sabiralką", foto © ManoFestivalis.lt

Gerai įvaldžius šį meną, galima net užsidirbti pragyvenimui: "Kanarų salose dirbau kartą į savaitę ir man pakakdavo tų pinigų visai savaitei, tai būdavo apie 20-30 eurų", pasakojo Emilis, tvirtinęs, kad ir Lietuvoje žongliruojant būtų galima išgyventi, bet, žinoma, labai sudėtingai.

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Emilis iš Vilniaus. Kartą į galvą gavo iš nesugauto kėglio, bet žongliruodamas nesuskaičiuojamu kamuoliukų kiekiu, tikrai gali užhipnotizuoti. Foto © ManoFestivalis.lt

Netikėtai atsidūrėme Prezidentūros kiemelyje, kur savo meistriškumą rodė choras "Brevis". Uždaras parkas, tobulai sutvarkyti žolinėliai ir gėlynėliai, prabangi architektūra įspūdingai susiliejo su profesionaliai atliekama muzika, ir erdvė, kurią dažniausiai aplanko tik išrinktieji, tapo neįtikėtinai draugiška bei atvira. Akimirkai nuščiuvome – susirinkusi publika dainavo kartu. Tiesą sakant, nesinorėjo, kad tai baigtųsi.

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Garsai iš Prezidentūros, foto © Jurga Kazarauskaitė

Labai norėjom, bet nepatekom (kaip ir į daugelį kitų uždarų renginių) į "Kvapų kelio" terapiją. Krautuvėlės "Baroca" savininkė Vitalija pasakojo, kad žmonės į seansą ateina net valandą anksčiau ir kantriai laukia. Ką gi, viltį praradom, bet pro langus pažiūrėjom, nuotraukų padarėm ir už patekusius pasidžiaugėm. 

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Rankose – kvapai, nors taip ir neatrodo. Foto © Jurga Kazarauskaitė

Šalia, tiesiai prieš šv. Onos bažnyčią mus pasitiko šviečiančios žmogiškos skulptūros.

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Interaktyvus projektas “Miestas mieste”. Foto © Jurga Kazarauskaitė

Net gi labai žmogiškos:

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Interaktyvus projektas "Miestas mieste". Foto © Jurga Kazarauskaitė

Norintieji galėjo interaktyviai prisidėti prie "Miesto mieste" įdėjos kūrimo ir tokiu štai būdu įamžinti savo kūną. Vaikinas buvo kantrus, tokioj pozoj teko išbūti maždaug valandą, bet juk dėl meno! Mes irgi buvome kantrūs, tik kitur – legendinėje Pilies g. "Aibės" parduotuvėlėje eilė vingiais susivingiavo iki pat lauko pramogų. Priėjus savo eilę - rėžk užsakymą garsiai ir užtikrintai, nes prakaitą braukiančios pardavėjos tavo "gal", "eee", "mmm", tikrai nesiruošia laukti.

Prasilenkėme su savotiškas apeigas laikiusiais ir jaukiai Tibeto kiemelyje susėdusiais praeiviais, parymojome su "Gyvenimo ir meilės dainomis" ant barbakano papėdės, aukštai iškėlę galvas į "Dinner in the sky" kraną nužingsniavom iki trankiausiai beskambėjusį "Loftas Fest pre-party".

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

“Loftas Fest pre-party”. Foto © Jurga Kazarauskaitė

Čia, Radvilų rūmų skvere, be jokių decibelų ribojimų vyko tikras tūsas iki pat aušros, konkrečiai šluostęs aplinkiniams barams nosis. Pasidžiaugėm, smagu, graži reklama ant sienos, tiesa, tik ji ir vaidenosi, bet neužsilikom – naktis kvietė pasukti savais keliais.

Savais keliais pasukę, menus visai pamiršom. Jaukiai ir subtiliai papuoštoje Neries krantinėje atsidavėm bekraščiams pokalbiams su seniai nematytais draugais, ilgainiui nunešusiems mus virš Vilniaus stogų.

\"Kultūros naktis\" - nuo taško į tašką

Foto © Jurga Kazarauskaitė

Paklausti, ar galėtų išskirti labiausiai įstrigusį festivalio renginį, nei vienas nekonkretizavo.

"Ne nuo erdvės tai priklauso, o nuo atmosferos apskritai. Paprastai įsimenu būtent tas erdves, kuriose nieko oficialiai ir nevyko. Tai ir smagiausia, kad visi išeina, susitinka draugus, linksminasi, ir inebūtinai dar kažkas turi vykti" – dalinosi įspūdžiais Kamilė iš Kauno.

 "Kultūros nakty tu gali pajausti tokį bendrumą, kai visi išlenda į gatves, pajunti šventę, daug aplinkuj visko vyksta, atsiranda nemažai veiklos. Šiemet nepajutau tos kultūrinės dalies, nes joje nebuvau, bet "Kultūros naktį" įgyvendinau” – sekmadienio ryto šviesoje pasakojo Miglė.

"Buvo išties įdomu pabūvoti šioje šventėje. Iš programos pamačiau tikrai nedaug ir išskirti kažko negaliu, bet buvo smagu. Tik, žinoma, galėtų renginiai vykti visą naktį, juk tai naktinis festivalis, tiesa?" – laikinai į Lietuvą iš Italijos atvykęs savo pastebėjimais dalinosi Matteo.

Vaikštinėjant žmonių miniose, ne kartą svaisčiojau – nejaugi Vilniuje gyvena tiek daug žmonių? Žinoma, apie tai nesusimąstai - nematai gi jų dažnai vienoj vietoj. O jei miestas taip atrodytų kiekvieną savaitgalį, dieną, piko metu? Ne, taip ankštai mes, lietuviai, ilgai neištvertume. Tad pasidžiaugiau: gerai, kad "Kultūros naktis" – kartą metuose. Tu jos lauki, tavo draugai jos laukia ir tavo būsimi daugai jos laukia. Nes būtent čia, miesto kultūros festivalyje, kuriam, ko gero, vienintėliui savivaldybė daro tiek daug išimčių, spinduliuoja gera aura, prabunda savotiškas bendrumo jausmas, gali nebežiūrėti į stresą varančius šviesoforus, atsipalaiduoti, pamiršti planus ir tiesiog pabūti naktyje.

Galėtumėt klausti mintyse – kodėl tiek daug kalbame apie žmones? Juk tiek renginių knibždėjo mieste, kodėl ne apie juos? Atsakymas paprastas – renginiai ir menas skirtas žmonėms - susimąstymui, nustebinimui, pažinimui, atsipalaidavimui. Taip ir šis festivalis – žmonių (ne, ne žurnalo), bet jūsų, mūsų, tavo ir mano, ir kiekvienas čia atras sau mielą kampelį.

Justė, "ManoFestivalis.lt"

 

"Kultūros nakties" nuotraukų galeriją galite rasti apsilankę "ManoFestivalis.lt" skiltyje "Festivaliai" Kultūros naktis bei mūsų Facebook paskyroje.