Kovo mėnuo Lietuvoje – Frankofonijos šventė

Kovo 20 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė Frankofonijos diena. 1999 m. tapusi Tarptautinės Frankofonijos organizacijos (TFO) oficialia nare stebėtoja Lietuva, atstovaujama Užsienio reikalų ministerijos, kasmet šią dieną mini organizuodama vis kitą frankofonišką šalį pristatančią parodą, konferenciją ar koncertą. TFO generalinis sekretorius Abdou Diouf primena, kad "prancūzų kalba – tai galimybė", o 2014 m. Frankofonijos dienos suteikia "vietą talentams".

Frankfonijos dienos

Kovo 5–27 d. į visoje Lietuvoje vyksiančius kultūros, švietimo bei lingvistinius renginius organizatoriai pakvies nuo mažiausio iki didžiausio. Kovo 5 d. prasidėjusios paskaita apie Nyderlandų, Prancūzijos ir Lietuvos ryšius Kaune, o Panevėžyje – prancūzų literatūrai skirtais renginiais, Frankofonijos dienos oficialiai atidaromos dar kartą Vilniuje kovo 12 d. nemokamu prancūzų atlikėjo Merlot su grupe koncertu menų fabrike Loftas.

"Frankofonija – tai solidarumo erdvė, grįsta humanizmo ir demokratijos principais. Ja siekiama skatinti kultūrinę įvairovę, perduoti žinią, puoselėjančią švietimą, o tuo pačiu ir taiką, demokratiją bei Žmogaus teises",– sako Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Frédéric Bellido.

Prancūzų institutas Lietuvoje ir Prancūzijos Respublikos ambasada bendradarbiauja su gausiu būriu partnerių, tarp kurių ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Belgijos, Kanados, Rumunijos ir Šveicarijos ambasados, Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacija, Vilniaus prancūzų vidurinė mokykla Montesquieu, Lietuvos–Prancūzijos asociacija bei frankofoniška asociacija "Komsa". Jų dėka Frankofonijai pažymėti skirtų dienų programa tokia turtinga.

Kultūrinė programos dalis pakvies į koncertus ir parodas Vilniuje ir Panevėžyje, gausybę nemokamų filmų seansų, specialius susitikimus Prancūzų instituto mediatekoje. Kovo 17–21 d. Vilniuje prancūziškos virtuvės mylėtojus džiugins gastronomijos savaitė, kurios metu svečiuosis šefas konditeris iš Prancūzijos. Bendradarbiaujant su UNESCO organizuojama pirmojo Europoje leisto komiksų žurnalo "Le Journal Spirou" paroda (atidarymas kovo 13 d.), o VDA ekspozicijų salėje "Titanikas" bus eksponuojamos geriausios per paskutinius trejus metus Prancūzijoje sukurtos afišos (atidarymas kovo 25 d.) bei šiuolaikinį žmogaus kūną tyrinėjančių menininkų Jacques Crenn ir Shalva Khakhanashvili fotografijos, instaliacijos ir video medžiaga (parodos atidarymas kovo 25 d.).

Švietimo ir lingvistikos srityje Frankofonija bus švenčiama tų, kurie mokosi prancūzų klabos, ir tų, kurie ją skleidžia. Kaip kiekvienais metais Lietuvos mokyklose ir universitetuose, kuriuose mokoma prancūzų kalbos, vyks įvairūs renginiai, šventinės pramogos, konkursai, bus rodomi spektakliai. Tradiciškai Frankofonijos mėnesį vykstančios prancūzų k. olimpiados šiemet moksleivius suburs kovo 20 ir 21 d. Birštone. Kovo 26 d. visų lygių prancūzų k. mokytojai, dėstytojai ir kiti švietimo sistemos dalyviai Prancūzijos ambasadorės iniciatyva jau trečius metus rinksis į Kongresą: vaizdas ir įspūdis, sukurti apie užsienio kalbą, jų evoliucijos ideologiniai identitifikaciniai ir edukaciniai tikslai. Du tarptautinio lygio lingvistai – Henri Boyer ir Carmen Alen Garabato iš Monpeljė Universiteto – sudalyvaus Kongrese, kovo 24 d. – VLKK ir LKPA organizuojamoje konferencijoje apie nacionalinę lingvistinę politiką Lietuvos Respublikos Seime, o 25 ir 28 d. – Kauno ir Vilniaus universitetuose. Galiausiai Kanados ambasados kvietimu Frankofonijos žaidynių 2013 m. aukso nugalėtojas Kvebeko pasakorius Stéphane Guertin Vilniuje pristatys neįprastą spektaklį Vilniaus prancūzų mokykloje, Muzikos ir Teatro Akademijoje ves mokymus kovo 17 d., o kovo 18 d. pradžiugins dar vienu pasirodymu, kurio vieta bus patikslinta.

Frankofonijos dienų Lietuvoje uždarymas numatytas kovo 27 d. Kauno Technologijos Universitete.