KEISČIAUSI PASAULIO FESTIVALIAI

Lopburi Monkey Buffet (Lopburi bezdžionių bufetas)

Lopburi Monkey Buffet

Lopburi monkey buffet

Kur: Lopburi, Tailandas.

Kas: Tai yra primatų vakarėlis. Šis festivalis skirtas ypatingai didelį apetitą turinčioms miesto bezdžionėms, kurios yra laikomos didžiausiomis miesto kenkėjomis.

Kodėl: Makakų Lopburi mieste yra begalo daug, jos verčia visą miestą aukštyn kojomis. Jei kas nors bent sekundei palieka savo užkandį be priežiūros gali būti tikras, kad paskutinį kasnelį nugvelbs bezdžionė. 1989 metais miesto gyventojai nusprendė, kad geriausias būdas kovoti su bezdžionėmis yra priimti jas, o ne joms priešintis. Taigi kiekvienais metais priešais Pra Prang Sam Yot šventyklą žmonės suneša makakoms vaišes. Vaišes sudaro įvairiausi riešutai, vaisiai, žali krabai bei vakarėlio arbata, nors žmonės žino, kad labiau nei arbatą jos mėgsta Coca – Cola.

Kada: paskutinį lapkričio savaitgalį.

 

Inti Raymi

Inti Raymi

Inti Raymi

Kur: Cuzco, Peru

Kas: Tai yra istorinė senovės Inkų ceremonija saulės Dievui pagerbti. Nuo 1944 metų šimtai dalyvių susirenka apsirengę tradiciniais inkų apdarais (spalvingomis tunikomis pasipuošia žemesnės klasės atstovai, lamos vilna aukštesnė klasė ir ypatingai prabangia vilna turtuoliai). Procesija prasideda šventykloje Qorikancha, kuri buvo pastatyta Saulės Dievo, Inti, garbei. Išrinktasis laimingasis vaizduoja imperatorių, kuris būna pasodinamas į aukso sostą ir nunešamas į senovės tvirtovę Sacsayhuaman. Čia jis senovės inkų kalba prašo Saulės Dievo palaiminimo.

Kodėl: Senovės inkai labiausiai garbino Saulės Dievą, kuris buvo laikomas Inkų valstybės globėju, kurėju, bei "gyvybės dalintoju", tad kasmet po šaltos žiemos saulės saulėgrįža būdavo ypatingai laukiama ir švenčiama.

Kada: birželio 24 d.

 The Anastenaria

The Anastenaria

The Anastenaria

Kur: Šiaurės Graikija, Pietų Bulgarija.

Kas: Tai yra aštuonias dienas trunkanti religinė šventė, kurios metu galima pamatyti šokamą nestinarų šokį, vadinamą Nestinarstvo. Tai ritualinis ugnies šokis, šokamas skambant šventintų būgnų ir gaidos garsams. Šokis atliekamas basomis, rankose laikant šv. Konstantino ikoną. Šokėjai būna religinio transo būsenoje, todėl karštų žarijų nejaučia. Deja, šiame amžiuje šis ritualinis šokis komercializuotas ir dažniausiai atliekamas turistams iš užsienio. Tokiu atveju, šokėjai neįsijaučia į religinį svaigulį ir skausmui išvengti pėdas tepa specialiu tepalu. Festivalio pabaigoje būna paaukojamas bulius.

Kodėl: Legenda pasakoja, kad kuomet viduramžiais netyčia užsidegė Šv. Konstantino bažnyčia ir ją prarijo liepsnos, pasigirdo rauda sklindanti iš bažnyčioje likusių šventojo Konstantino ir jos motinos Šv. Elenos atvaizdų. Žmonės, kurie pasiryžo bėgti į bažnyčia išgelbėti šventųjų apvaizdų nė kiek nenukentėjo nuo ugnies, nes ugnis jų nedegino. 

Kada: prasideda gegužės 21 d.

 Hadaka Matsuri

Hadaka Matsuri

Kur: visoje Japonije.

Kas: Tai yra apsinuoginimo ir apsivalymo festivalis. Šventės dalyviai būna prisidengę tik nedideliu audeklu. Renginio metu dalyviai išbando savo vyriškumą. Kiekviename mieste šventės ritualas būna skirtingas, viename mieste vyrai apsivalo prausdamiesi upės vandenyje, kitame bėga aplink Saidaiji šventyklą ir bando pagauti šventas lazdas, kurias šventikai meta į minią (pagavusiam - laimė visus metus), o Konomiya mieste prie procesijos kiekvienais metais prisijungia vienas visiškai nuogas žmogus ir tiems, kurie jį paliečia klestintys ir sėkmingi metai būna garantuoti. Beje, šie festivaliai būna atskirai rengiami moterims bei vaikams.

Kodėl: Prieš 1300 metų būdistų vienuoliai pradėjo propoguoti sielų apsivalymą. Manoma, kad tai yra kilę būtent iš tų laikų bei vyriškumo išbandymo apeigų, tačiau  tiksli ceremonijos kilmė nėra žinoma.

Kada: trečią vasario šeštadienį.

 La Tomatina

La Tomatina

La Tomatina

Kur: Bunolis, Ispanija.

Kas: Tai yra didžiausias maisto mūšis. Kiekvienasi metais apie 30 000 vietos gyventojų, bei miesto lankytojų pagrindinėje miesto aikštėje pradeda pomidorų mūšį, kuris vyksta mažiausiai 90 minučių. Mūšio metu gatvės tirštai nuklojamos trintais pomidorais arba dar vadinamu Marinara padažu, išsivirus makaronų dėl padažo galima nesirūpinti :)

Kodėl: O kodėl ne? Nėra paaiškinimo kodėl ši tradicija prasidėjo. Tačiau yra šaltinių, kurie sako,kad pirmasis pomidoras buvo mestas 1944 arba 1945 metais kaip antreliginis protesto atvejis; kiti teigia, gatvelėje draugų būrys pradėjo svaidytis pomidorais. Ilgainiui draugų mūšis tapo viena populiariausių miestelio švenčių.

Kada:  paskutinį rugpjūčio trečiadienį.

 Night of the Radishes (Ridikų naktis)

Night of the Radishes

Kur: Oachaka, Meksika.

Kas: Tai yra ridikų drožybos konkursas. Kelias valandas trunkančiame ir keletą tūkstančių turistų sutraukiančiame renginy demonstruojamos iš didelių ridikėlių, kurie užauga iki 50 cm ilgio ir sveria iki 3 kg., pagamintos skulptūros. Atskiras figūras ir jų kompozicijas drožia, ir profesionalūs menininkai, ir tiesiog ridikėlių augintojai.

Kodėl: Tradicija kilusi iš 19 a. vidurio minint ridikėlių, kuriuos atnešė ispanų kolonistai, atsiradimą.

Kada: gruodžio 23 d.

 Cheung Chau’s Bun Festival
(Čeung Čau bandelių festivalis)

Cheung Chau's Bun Festival

Kur: Cheung Chau, Hong Kongas.

Kas: Tai yra lenktynės kepinių bokštu. Bokšto aukštis būna apie 60 pėdų, t.y apie 18 metrų ir jis visas būna padengtas įvairiausiomis bandelėmis bei kepiniais. Lipdami bokštu žmonės renka kepinius, kuo daugiau kepinių pagriebia, tuo laimingesni metai jų laukia.

Kodėl: jau 2 500 metų žvejyba yra pagrindinis Čeung Čau miestelio gyventojų pragyvenimo šaltinis. Bandelių festivalis prasidėjo nuo 18 a., festivalio tikslas yra nuraminti žuvusiųjų jūroje bei mirusių nuo maro žmonių sielas.

Kada: ketvirto menulio aštuntą dieną, pagal kinų kalendorių.

 Beer Day (Alaus diena)

Beer Day 

Kur: visoje Islandijoje.

Kas: Tai nacionalinė alaus gerimo šventė. Ši dienos trukmės šventė leidžia daugybę kartų pakelti  sklidinus, vietinio bravaro (Litli-Jón, Thule arba Viking Dimmur) pripildytus, alaus bokalus.

Kodėl: Islandijoje alkoholis buvo uždraustas 75 metus iki 1989 metų, tad nėra ko stebėtis, kodėl ši šventė yra tokia mėgiama.

Kada: kovo 1 d.

 Nenana Ice Classic (Nenano's loterija)

Nenana Ice Classic

Kur: Nenana, Aliaska.

Kas: Tai yra loterija. Ant ledo būna pastatoma milžiniška medinė konstrukcija ir žmonės bando atspėti tikslią datą ir laiką, kuomet įluš ledas. Lūžimo metu būna patraukiama prie konstrukcijos pririšta virvė, kuri sustabdo laikrodį. Ledo įlužimas simboliškai praneša apie žiemos pabaigą ir pavasario pradžią. Loterijos bilieto kaina  2.50$ . Didžiausią pinigų sumą, t.y. 303,895 dolerius 2008 metais susižėrė vienas laimingasis.

Kodėl: Viskas prasidėjo 1917 metais. Tų metų žiema truko išskirtinai ilgai, tad grupė geležinkelio inžinierių nusprendė susilažinti kada įluš Tanana upės ledas. Šios lažybos pavirto tradicija.

Nyepi Day

Nyepi Day

Nyepi day

Kur: visame Bali.

Kas: Tai yra naujųjų metų naktis, kitaip dar vadinama tylos naktimi, kuri trunka nuo 6:00 ryto iki kitos dienos 6:00 ryto. Likus trims dienoms iki Nyepi dienos, Bali gatvės alsuoja milžiniškomis skulptūromis vadinamomis ogoh-ogohs. Šios skulptūros atrodo kaip rekonstrukcijos klasikinių Bali folkloro atvaizdų vaizduojančių induizmo dievus. Šios skulptūros būna sudeginamos, nes jos simbolizuoja piktąsias dvasias, kurios turi būti išvytos iš Bali salos iki naujųjų metų nakties. Atėjus Nyepi dienai miestas paskęsta tyloje, po miestą vaikšto drausmintojai skatinantys žmonės likti namuose ir netrukdomai mąstyti apie gyvenimą. Tą dieną yra drauždiama kalbėtis, žiūrėti televizorių, klausytis radijos, mylėtis, valgyti.

Kodėl: Ši induistų šventė yra skirta savistabai bei piktųjų jėgų išvarymui.

 El Colacho (Šokinėjimo per mažylius festivalis)

El Colacho

El Colacho

Kur:  Murcia, Ispanija.

Kas: Šventės pradžia laikoma 1620 m. El Colacho yra ispanų šventė, minima Devintinių proga.  Kūdikiai gimę per pastaruosius 12 mėnesių yra paguldomi ant žemės gulinčių čiužinių, per kuriuos šokinėja Castrillo de Murcia kaimelio vyrai, apsirengę kaip velniai.

Kodėl: Tikima, kad šis ritualas apvalo kūdikius nuo prigimtinės nuodėmės apsaugoja juos nuo blogio ir ligų bei užtikrinti jiems saugų gyvenimą – tai savotiškas krikštas. Popiežius Benediktas XVI yra nurodęs vietiniams kunigams šalintis šios šventės kaip pavojingos ir prieštaraujančios katalikų religijai.

Kada: birželio 10 d.

 Cheese Rolling (Sūrio ridenimas)

Cheese Rolling

Cheese Rolling

Kur:  Cooperio kalva, Brockworth, Anglija.

Kas:  Apvalus sūrio gabalas yra paleidžiamas ridentis nuo kalvos, jį iš paskos pradeda gaudyti žmonės taip pat besiridendami. Kalno nuolydis vietomis siekia 50%. Sūris atitenka tam, kuris jį pagauna.

Kodėl: Tai yra jau 200 metų gyvuojanti tradicija ir atkreipia apie 5000 žiūrovų dėmesį iš viso pasaulio. Kodėl ji vyksta neaišku, bet labiausiai tikėtina,kad dėl pačio sūrio.

Kada: Paskutinis gegužės mėnesio pirmadienis.

 Eukonkanto (Žmonos nešimo čempionatas)

Eukonkanto

Eukonkanto

Kur:  Sonkajarvis, Suomija.

Kas: Pirmasis "Žmonos nešimo čempionatas" buvo surengtas Sonkajarvi miestelyje 1992 metais. Daugelis varžybų dalyvių naudoja vadinamąją "estiškąją techniką" – moteris kabo ant vyro nugaros, kojomis apsivijusi jo galvą, o rankomis – liemenį. Vyrui tenka sunkiausias išbandymas – įveikti 253 metrų ilgio kliūčių ruožą ir neišmesti nešamos sutuoktinės (arba draugės). Į priekį jį gena žinojimas, jog nugalėtojo laukia prizas – žmonos svorio šaltas alus.

Kodėl: Eukonkanto, arba "žmonos nešimą", įkvėpė XVIII a. suomių liaudies pasakojimai apie Herkko Rosvo Ronkaineną, kurį labiausiai išgarsino moterų pagrobimai iš kaimiečių.  

Kada: Rugpjūčio 18 – 19 d.

 

Parengė Kristina Vrubliauskaitė
© "ManoFestivalis.lt