Kas tas NEWMAN?

NEWMAN

Berods prieš pusę metų virtualioje plotmėje pradėjo skambėti šis naujo festivalio vardas. Keisti FB įrašai, mistinis internetinis puslapis (kuris mane asmeniškai užkabino domėtis daugiau), užtikrintumas bei iš anksto suformuluota  renginio konsepcija – ir pamažu žmonės pradėjo apie tai šnekėti ir klausti, kas tas NEWMAN?

Liepos 3-6. Druskininkai. Pirmas įspūdis.

Druskininkai vasaros metu atrodo kaip tipinis kurortinis miestelis – atostogos čia nesibaigia, turistai irgi, judėjimas vyksta nuo vienos pramogos prie kitos (iš purvo vonių į paplūdimį, iš paplūdymio ledų ir t.t.). Atvykus čia atmosfera ir taip  kaip festivalio, tik, žinoma, ne tokio, į kurį važiuota.

Renginio veiksmas išsimėtęs po Druskininkus. Pagrindinė teritorija su main stage, alaus bei maisto punktais bei naktinės diskotekos kiosku yra kiek atokiau, parke.  Pačiame miestelyje yra parodų erdvė, o vieną dieną veikusi vandeninė scena (water stage) įsikūrusi paplūdimyje, kuris yra bene lankomiausia vieta tą karštąjį savaitgalį.

NEWMAN

Dažnai Vilniuje vykstant panašaus pobūdžio renginiams rasti vietą padeda frazė „sek hipsterį“ šiuo atveju nepasiteisino. Artėjant link njumano žmonių gatvėsi buvo vos keli, o panašių į festivalio lankytojus – nulis. Ties žemėlapyje pažymetu taku buvo statybos ir nieko panašaus į būrį melomanų traukiančių renginio link. Galiausiai ratais ir per aplinkui atsidūrus kiek arčiau, miške pamatėme kabančius pavienius NEWMAN plakatėlius, sakančius,kad esame jau netoliese.

Įėjus į vidų nustebau. Aišku, vykstant į pirmą kartą organizuojamą festivalį sunku kažko tikėtis, bet mintyse vienokį ar kitokį scenarijų vis tiek susikuri. Taigi nuostaba numeris vienas – mažai žmonių. Tikėjausi, kad jų bus kur kas daugiau. Žinoma,tai buvo pirma diena,bet turbūt dėl renginio išliaupsinimo bei sukurto aktualaus bei įdomaus renginio įvaizdžio, maniau, kad NEWMAN bus susilaukęs daugiau dėmesio. Na, bet žmonių  kiekis nėra minusas. Taip dar jaukiau. Nuostaba numeris du – vieta. Kažkas labai primenančio Vingio parką – mini amfiteatras ir pušynas bei upė aplink. Viskas maža, nėra vietų pasislėpt ir pabėgt.

Muzika

Buvo tik viena pagrindinė scena, pasirodymai nesidubliavo, kas sakyčiau yra geras sprendimas. Dažnai būna per didelius festivalius su ilgu line-up‘u daugiau tenka laiko pralakstyti tarp scenų, nei tiesiog klausytis ir gilintis į muziką. O čia kaip tik – veiksmas vyksta tu klausaisi, nepatinka – klausaisi ir nepabėgi. Tas visai į naudą kai koncertuoja lėtesnės ir subtilesnės grupės, kur reikia pabūt, neskubėt ir užsikabint.

MICACHU &THE SHAPES - verta dėmesio grupė, puikiai tiko pradžiai, dėjau prie jų pliusą, kad grįžus dar patikrinčiau.

IEVAIE ir GOGO STELLA – pristatytas kaip performansas, šis pasirodymas patraukė daugiau vaikinų dėmesį ir kėlė diskusiją. Mergina ant scenos ala šoko ir nusirenginėjo pagal šalia grojantį DJ (nors labai abejoju ar kas prisimins ką jis grojo ). Panašaus pasirodymo gal net tikėjausi iš NEWMAN‘o, bet šis konkretus atvejis neįtikino (nors sveikintina, kad jis buvo įtrauktas į programą). Trūko ar tai profesionalumo, ar aiškesnio žinutės ištransliavimo, o dabar vis taip nei į vieną, nei į kitą pusę...

JGB – labai jau deep, bet garsai siejosi su vizualizacijomis, tas labai gerai.

NGUZUNGUZU – kadangi jau buvo sutemę ir minia pavirtusi inkognito, pagaliau dauguma atsistojo ir pašoko.  

Main stage‘as padarė savo dienos bam ir užleido vietą Night stage arba tiesiog – kioskui. O taip pramintas todėl savo dydžio.  Jei netelpti labai paprasta – šoki lauke, ir vyksta tada vakarėlis iki ryto. 

Diena 2. Muzika

WITHOUT  LETTERS -  programa prasidėjo gana anksti, ir nelabai buvo apšildomos publikos. Visi, matyt, dar tik grįžinėjo nuo vandens telkinių. Sugrojo jie gerai, tvarkingai, bet neįvyko jungtis tarp klausytojų, kuri įkvepia pačius atlikėjus. Gaila,kad jiems paskyrė tokį blogą laiką, nes jei pasirodymas būtų vykęs pora valandų vėliau, jie būtų užkūrę pirtį. Na, tikėkimės kitąkart.

NEWMAN

STURLE DAGSLAND – eksperimentiniai norvegai arba NEWMAN‘as vėl stebina. Po sceną išsimėtę instrumentai ir du ekspresyvus grupės nariai žaidžiantys su jais.  Gal vos vos per daug dramos buvo jų pasirodyme, bet akis buvo sunku atitraukti.

LUCRECIA DALT – muzika, kurią priskirčiau ne festivalinėms erdvėms, nes čia reikia susikaupti ir įsiklausyt. Bet šiaip ar taip, puikus pasirinkimas.

Dienos bam atliko AMNESIA SCANNER. Iš šio pasirodymo man labiausiai paliko įspūdį vaizdo ir garso santykis, scena atrodė visiškai minimalistiškai, atlikėjų nesimatė, tik nuo jų pusės plūdo dūmai ir dvi, lyg akys, šviesos, kartais sublyksinčios kita spalva.

Visą antrosios dienos muzikinė programa buvo kiek lėtoka. Girdėjau, jog daug kam ji patiko mažiausiai. Ore tvyrojo neišnaudota energija (pavogta frazė).

Paskutinė diena

Prasidėjo viskas vandeninėj (Water stage).  Nors muzika čia buvo fonui, smagu, kad atkėlė festivalio atmosferą ir į patį miestelį (aišku, neįsivaizduoju, kiek smagu buvo kitai publikos daliai kuriai virš 60). Vanduo, pavėsis, plius 30 ir linksi sau į taktą.

O Main stage vyko pasikeitimai. Tą vakarą, atlikėjas James Pants pamirško ne kelnes, bet pasą ir neatvyko.

PAULIUS KILBAUSKAS – puikiai apšildė ir išjudino publiką, po jo į sceną lipo niujorkietis JERRY PAPER,  atsinešė lengvumo ir violetinį chalatą.

MESIJUS X MUNPAUZN – padarė vakarėlį ir ištaškė publiką, po koncerto žmonės kalbėjo tokiom frazėm kaip „tu teroristas“, „tai tu įsukinėjai blemba laiptinių lempas“, „be namų negerai“...

DEAN BLUNT – bene laukiamiausias festivalio koncertas, sutraukė iškart būrį žmonių prie scenos. Užtikrintai bei užkabinančiai, nebuvau jo klausiusi prieš tai ir nusivilti neteko, puikiai užbaigtas pagrindinės scenos darbas.

NEWMAN

Na, o jau po Dean Blunt, naktinis reivo kioskas veikė iki ryto, nes juk visiems reikėjo nueit ten ir atsižymėt šokant, kol nebejaus kojų.

Ne apie muziką

Visą savaitgalį Druskininkuose veikė NEWMAN kuratorių organizuota paroda, papildanti festivalio kontekstą ir njumaniškumą. Taip pat vyko NEWMAN TALKS pranešimai, kur kalbėjo miaaaaaninikai.

Trumpi pastebėjimai:  nebuvo super girtų žmonių, viskas kažkaip tvarkingai ir su šypsena, net atrodė, jog nuolatos maigytį savo išmanųjį  bei juo fotografuoti nebemadinga.

Kitas trumpas pastebėjimas – buvo labai gerai. Suveikė mistinė kombinacija karšto išsilydžiuso oro, teisingos muzikos ir dar teisingesnių žmonių.

Bene geriausiai NEWMAN‘a apibūdinanti frazė (ją pavogiau iš kolegės), jog NEWMAN‘as tai ŠMC Maloniojoj (Malonioji g. 6, galerija Žvėryne, Vilniuje).

O kas yra NEWMAN‘AS tegul lieka neatsakyta. Kiekvienas sudalyvavęs savaitgalį Druskininkuose priartėjo labiau prie to žinojimo.

 

indrė
Už foto dėkojame Arthur Bulota