Interviu su Shaltmira - jaunąja grafike papuošusia Satta Outside 2013 festivalį

Artėjant vienam didžiausių ir populiariausių vasaros festivalių Lietuvoje  Satta Outside, pakalbinome Eglę, daugiau žinomą kaip Shaltmira, jaunąją menininkę, kurios slapyvardis nepailstamai ir gausiai šmėžuoja įvairiuose media portaluose, performansuose, meninėse erdvėse ir žmonių pašnekesiuose.

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

Shaltmira yra aktyvi ir neprognozuojama underground'o grafikė, body-art'o propaguotoja, komiksų kūrėja. Menininkė aktyviai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose projektuose, grupinėse parodose, pati organizuoja įvairius performansus, dalyvauja vietiniuose meno renginiuose ir jau yra surengusi dvi savo personalines parodas Vilniuje. 

Šiemet Shaltimira turėjo progą papuošti Satta Outside savo kūryba. Kaip, kur ir kada klausėme jaunosios menininkės, domėjomės jos įkvėpėjais ir muzomis, ir be abejo bendradarbiavimu su Satta Outside festivaliu.

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

Egle, papasakok kas Tu, koks Tu žmogus, koks Tavo statusas visuomenėje?

Esu Skorpionas šioje planetoje apsigyvenęs Drakono metais, konkrečiau, gimiau Šakiuose, pusę gyvenimo praleidau Griškabūdyje (mama visada džiaugiasi kai paminiu šitą info). Suvalkijos lygumas išmainiau į sostinės asfaltą 2007-aisiais. 2012-ais metais baigiau Vilniaus Dailės Akademijoje grafikos studijas, specializacija iliustracija. Gyvenime man svarbiausia yra kūryba, banaliai skamba, bet labai nebanaliai gyvenasi. It is necessary to work, if not from inclination, at least from despair. Everything considered, work is less boring than amusing oneself. (Charles Baudelaire )

Tavo slapyvardis skamba mistiškai ir paslaptingai – Shaltmira, ką jis reiškia? Kodėl jis būtent toks?

Tai lietuviškas žodis. Šaltmirà. šal̃tmira. šaltmirys: Jam šalta ir šalta kojoms – toks šaltmirà. Shaltmira todėl, kad ne XWZ786.
 
Kas paskatino Tave kurti ir kada pradėjai?

Kas paskatino..pati save pasiskatinau. Nežinau, kada pradėjau, nežinau, kada baigsiu. Kitaip gyventi nemoku ir nenoriu. Where I am, I don't know, I'll never  know, in  the silence you don't know, you must go on, I can't go on, I'll go on.” [ Samuel Beckett]

Kas tave įkvepia?

Nepaprastai produktyvi lenkų menininkė Aleksandra Waliszewska, bendraamžė ukrainietė Zigendemonic, provokatorė Wasted Rita iš Portugalijos. Įvairios animacijos, pvz. Don Hertzfeldt "Rejected Cartoons", Lev Yilmaz "Tales Of Mere Existence. Knygos... Dabar skaitau Gabrielio García Márquezo "Šimtas metų vienatvės", o labiausiai patinka tokie autoriai kaip: Samuel Beckett ir Charles Bukowski. Didelę įtaką kūrybai turėjusios knygos yra Jose Donoso ”Tamsus nakties paukštis", Marcel Schwob "Monelės knyga", Knut Hamsun "Viktorija".  Aišku, labiausiai įkvepia kiti aktyviai kuriantys žmonės ir jų darbai. Linkėjimai Rožai.

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

Papasakok apie savo kūrybos procesą: kur, kaip, kada kuri?

Ką tik grįžau iš VDA Nidos Meno Kolonijos, ten praleidau savaitę kurdama darbą skirtą parodai "Kurorto istorijos: Skaidrumas.", (paroda buvo atidaryta rugpjūčio 3 d. Ir veiks iki rugsėjo). Išmainiau smėlį į milžinišką vėsų angarą su kregždutėmis (oficialiai nebemėgstu kregždučių, skraidančių ir ant darbų šikančių kregždučių), kur porą parų beveik nesustodama, pamiegodama po dvi valandas, tapiau ant 1,6m x 2,5m drobės.  Jeigu dirbti tai dirbti. Mėgstu piešti naktim, ramu, klausai muzikos, išgeri kavos, viską apmąstai. Daugiausiai laiko praleidžiu savo namuose Vokiečių gatvėje, mano kambarys – mano studija. Taip pat man patinka galimybė keliauti ir sukurti darbus vietoje, pvz. tapyti tiesiai ant sienos, taip daryti jau teko ELEKTRIKA galerijoje Pančeve (Serbija),  Théâtre de Verre galerijoje (Paryžius) ir Šiuolaikinio Meno Centre (Vilnius).

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

Šiemet savo kūryba papuošei Satta Outside festivalį. Papasakok kas Tave įkvėpė naujam festivalio logo sukūrimui? Kodėl jis būtent toks?

Kuriant naują logotipą daugiausiai brainstorminau ir konsultavausi su Žilvinu Noruišiu, iš tikro dirbti buvo labai linksma. Taip linksma, kad kartais tiesiog sėdėdavom juokdamiesi ir nieko nenudirbę išsiskirstydavome namo, sakydami, kad rytoj pabaigsim. Iš viso sukūriau dešimt logotipo versijų, iš jų Sattos organizatoriai atsirinko tai, kas jiems labiausiai patiko. Man asmeniškai patiko visos versijos.

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

Ar susilaukei priekaištų dėl logotipo, kuriame matomas šiuo metu ramybės neduodantis ir opus klausimas – homoseksualumas. Ar tai savitas pasipriešinimas stereotipams?

Manau, kad žmogus turi teisę spręsti, kokį plaukuotumą ant kūno nori palaikyti! Nenuskustos kojos nebūtinai reiškia vyrą, taip pat, kaip beplaukės kojos nebūtinai simbolizuoja moterį. O jei apskritai kalbant, jei kažkas turi problemų su homoseksualiais žmonėmis tai tikrai ne aš. "It's okay to be gay!" Asmeniškai jokių priekaištų nesusilaukiau, o jei ir kas bandytų kažką negatyvaus sakyti, tai man iš tikro nėra įdomu.

Ar pati lankaisi festivaliuose? Kokiuose?

Šiais metais teko apsilankyti "Velnio akmenyje", kur su bendraminčiais menininkais antrą kartą organizavome tamsaus meno parodą "Masinė hipnozė". Taip pat su komiksų dirbtuvėmis "Gyva siena" ir solo performansu "WTF is wrong with me?!" dalyvavau WTFest‘e. Šiemet be Sattos dar planuoju apsilankyti MJR (festivalis "Mėnuo Juodaragis XVI" - aut.pastaba).

Undergraund`o grafika atostogaus Satta Outside 2013 festivalyje. Interviu su Shaltmira

 manai apie Lietuvos festivalių industriją?

Jau juokaujam, kad kiekvienas baras turi po festivalį. Bet gerai, didelis pasirinkimas.

Ar Tave sutiksime Satta Outside? Gal organizuoji ten kokį workshop'ą?

Pagrinde suksiuos aplink kolegų Arma Agharta ir Sha:tri:ah scenas, pastarojoje gros draugai Shaun Bass iš UK ir Daniel Jones (BlackBlackGold) iš Berlyno, tai jau matau, kad festivalis gerai ištaškys smegenis. Taip pat gavau pasiūlymą vietoje išpiešti milžinišką 50 kv.m. aitvarą, kuris skrajos po festivalio teritoriją, tai susitiksim.


Kalbino: Gintarė Margytė
Nuotraukos iš asmeninio menininkės tinklalapio

Shaltmira Facebook