Giedras pajūrio džiazas

Giedras pajūrio džiazas

Nelijo. Neįtikėtina, bet per Klaipėdos džiazus nelijo! Iš pažiūros ne itin baisus gamtos reiškinys, bet būtent lietus būdavo kone vienintelė erzinanti detalė kasmetinėje miesto šventėje, į uostamiestį sukviečiančioje džiazo mėgėjus iš visos Lietuvos. Ilgainiui žiūrovai susidraugavo su lietumi – skėčiai, botai, vėliau ir pačių organizatorių dalijami lietpalčiai daug kartų įrodė, kad oras klausytojams nė motais – mes norime muzikos! Taigi, ne apie orą ir susirinkome kalbėtis.

Tris pirmojo vasaros savaitgalio dienas (birželio 1-3) uostamiestį drebino pilnametystės sulaukęs "Klaipėdos pilies džiazo festivalis". Siaurose miesto gatvėse galėjai rasti ne vieną praeivį, judantį muzikos ritmų aido link. Teatro aikštėje (kitaip dar vadinama Anikės aikšte), pačioje miesto širdyje rinkosi alternatyvių muzikos garsų bei magiškos džiazo nuotaikos išsiilgę veidai.

Neabejotinai išskirtinis festivalis Lietuvoje – vienintelis džiazo šventę klausytojams dovanojantis nemokamai – "Klaipėdos pilies džiazo festivalis" šiemet išties turėjo kuo didžiuotis. Tradiciškai festivalis buvo atidarytas Klaipėdos senosios piliavietės teritorijoje, kur norvegų varinių pučiamųjų instrumentų ansamblis "The Brazz Brothers" džiugiais tonais pasveikino miestą.

Persikėlus į Teatro aikštę buvo galima išgirsti "Funk-in", Lietuvos, Islandijos ir Olandijos grupę "Secret Swing Society" ir meistriškojo Franck Ash band’ą. Pastarasis improvizacijomis taip išjudino publiką, kad be biso niekas jų nenorėjo paleisti.

Nedidelis muzikinis Franck Ash intarpas:Po tradicinio Kongo, mylimo Klaipėdos miesto mero ir džiazo festivalio sielos Vytauto Grubliausko, monologo, be kurio šis festivalis, ko gero, prarastų šarmą, ant scenos pasirodė vyrai juodais drabužiais... Tik dar su gitaromis ir pučiamaisiais. Grupė "AKAGA" iš Bulgarijos spinduliavo gera nuotaika, funk muzikos garsais, dainavimu, tiesa, neretai pro šalį, judino publiką kiek ilgiau nei valandą, kuomet juos pakeitė ir penktadienio koncertą užbaigė jaunasis Ilya Khvostov su grupe "Thoughts Aloud" iš Rusijos.

Antrąją festivalio dieną uostamiestis buvo papildytas dar viena jaukia skulptūra. Šalia visų numyluotų peliuko, katino, kaminkrėčio ant senamiesčio stogo, mojuojančio berniuko su šuniuku kruizinių laivų terminale bei vaiduoklio prie seniausio Pabaltyje sukamojo tilto prieplaukoje, buvo atidengtas Vlado Kančiausko "Fortepijonas banga". Įsitikinom – skulptūra itin kūrybingai papildo aikštelę prie legendinio, dabar jau, deja, išsikvėpusio, džiazo klubo "Kurpiai".

Grįžkime prie muzikos. Vienas įstabiausių reginių festivalyje buvo pasaulinio garso žvaigždės, daugiau žinomos kaip vienos iš Madonos pritariamųjų vokalisčių, Nikki Haris pasirodymas kartu su mylimiausią savo instrumentą apsikabinusiu V. Grubliausku. Reginys ir klausinys – tapo dar įspūdingesniu, kai pasirodė Candy Dulfer su grupe iš Olandijos. Negaliu apsakyti, koks keistas jausmas ausis ir kūną užpildė išgirdus pirmuosius "Lily was here" akordus.

Beveik tai skambėjo Klaipėdoje!Toliau įtampa tik kilo, publika siautė, atlikėjai mėgavosi ir betarpiškai bendravo su klausytojais. Džiazas įgavo bliuzo, funk’o ir net dubstep‘o pavidalą. Seksualūs ir tuo pačiu romantiškai nostalgiški Candy saksofono skambesiai įsisuko į ausis, o nuovargį pamiršusios kojos net nepajuto kaip šokinėja besikeičiančiu ritmu. Neabejotina vakaro vinis, kurios organizatoriai laukė net tris metus. Pakylėta nuotaika plaikstėsi iki pat paryčių "Švyturio menų doke", kur atlikėjai savo profesionalumą išbandė jam sessions programoje.

Štai taip ManoFestivalis.lt vėliava pirmą kartą pabuvojo uostamiestyje ir pasipildė neišdildomais įspūdžiais iš XVIII kartą vykusio Klaipėdos pilies džiazo festivalio. Nemeluosim ir neslėpsim, trečiąją dieną nepavyko sudalyvauti šventėje - Vilnius kvietė darbais ir ilga kelione. Neabejotinai grįšime vėl! O aš negalėčiau nepasinaudoti proga ir neparašyti - didžiuojuosi, kad esu iš pajūrio, o džiazai - būtent ta šventė, kuomet šis pasididžiavimas pražysta ryškiausiomis spalvomis.

Justė, „ManoFestivalis.lt

XVIII Klaipėdos pilies džiazo festivalio nuotraukų galeriją galite rasti apsilankę "ManoFestivalis.lt" skiltyje "Festivaliai" XVIII Klaipėdos pilies džiazo festivalis bei mūsų Facebook paskyroje.

Nuotraukų autorė Jurga Kazarauskaitė