Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktis

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktis

Spaudoje jau mirga antraštės apie Roko naktų virsmą ne Roko naktimis. Tiesa, kadais juodulių festo auditorijos pokytį į spalvotesnę galima pastebėti vos įžengus pro festivalio vartus, tačiau muzikinio meniu išplėtimas, kaip teigia organizatoriai, yra sąmoningas žingsnis, nes šiais laikais "muzikiniai žanrai nebeturi aiškių ribų, o svarbiausia yra atliekamos muzikos kokybė". Taigi Roko naktys ne konstanta, o jau dešimtmetis, ambicingas, populiarus, masinis reiškinys, iš pažiūros paneigiantis bet kokį stereotipą apie muzikos Lietuvoje sukomercinimo sudėtingumą.

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktis"Galapagai / Roko naktys" lankytojai - ne vien juoduliai

Dar praėjusiais metais Roko naktys perkrikštintos į "Galapagai / Roko naktys" šiemet vyko rugpjūčio 3-4 dienomis Zaraso saloje. Galápagos, kaip sako internetas, yra vėžlių salos Ramiajame vandenyne, tai – karštasis taškas ir ugnikalnių kraštas. Skamba gerai ir tinka festivalio pavadinimui. Kertu lažybų, jog po jo daug kas vėžliavo dieną ar dvi. O aš vėžliavau ir festivalio metu. Apie tai, kokie prakeiksmai gali persekioti festivaliuose, šis rašinys.

Kelionė

16.15 val. išvažiuojame iš Sostinės. Pakili nuotaika veža 49 kilometrus, po to keliame nykščius į viršų ir prašančiais vedais laukiame sprogusias padangas keisti mokančių pakeleivių.  Kelionės metu draugai ekipaže išlaisto viską, kas liejosi ir iki kruvinumo susižaloja pirštus, kol galiausiai 23 val. pasiekiame tikslą. Pamažu optimizmas grįžta, nes nežinome, jog tai tik pradžia (gal neveltui prieš keletą dienų katės bėgiojo per kelią, o pilnatis vos vos pradėjo baigtis)... Taigi, pagaliau festivalio vartai. Klausau svetimo konflikto tarp akredituotos žurnalistės ir akreditacijas išduodančių mergaičių. Neva JI PUSVALANDĮ SKAMBINA TAM KAŽKAM, NES, NEGALI BŪTI, KAD JOS NĖRA SĄRAŠE. Apmaudi, kažkada išgyventa situacija. Atėjus mano eilei pasirodo, jog nebėra automobilius ženklinančių lipdukų, be kurių šie neįleidžiami į teritoriją. Keliolika minučių šen ar ten, juk vis tiek jau kantrybė pradėjo kapsėti. Lai laša. Ir štai ramiu veidu klijuoju lipduką ir važiuoju tolyn. Ant kapoto užšoka  gerokai anksčiau atvykę ir jau apšilti spėję festivalininkai. Jie nenulipa net riedant antra pavara. Išsikrovimas su keleto daiktų pamiršimu mašinoje, palapinės pastatymas pametant vienus kuoliukus, randant kitus, o tuos vėl pametant... pametant telefoną, kuriuo šviestasi ieškant kuoliukų, randant telefoną ir vėl pametant kuoliukus. Pagaliau palapinė stovi, daiktai joje, traškučiai ir teisėtai prasivežta alaus skardinė kuprinėje (2 litrai žmogui atitinkamoje, ne stiklinėje, taroje yra norma). Jau eisiu. Stop - apsauga užstoja koncertų ir pramogų zoną ir su savo gėrimais bei maistu siunčia atgal į palapinių miestelį. Sulig antruoju bandymu tvarkos sargai iščiupinėję mano kuprinę randa fotoaparatą ir, aišku, paklausia apie fotografo akreditaciją, apie kurią laukiant lipduko automobiliui, nebuvo net pagalvota. Antras dublis: grįžtu prie festivalio vartų pasiimti teisės fotografuoti. Jau beveik, jau tuoj, festivali, tuoj ateinu... Ateinu, kai ryškiausia festivalio žvaigždė "Chase & Status" pradeda paskutinį savo kūrinį. Tad apie pirmąją festivalio dieną nei aš, nei mano kalbinti festivalininkai, kurie naikino į festivalį atsivežtus 20 L viskio, negalime daug papasakoti.

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisRyškiausia festivalio žvaigždė "Chase & Status"

Antroji diena prasideda. Tiksliau sunku pasakyti, ar ji prasideda, ar vis dar tęsiasi pirmoji, nes tiek taisantis miegui, tiek paryčiui girdžiu pakaitomis vasarojančius palapinių kaimynus. Vieni tūsina ir šaukia "kelkis, einam tūsint" miegantiems, tieji pabunda ir tą patį kartoja tiems, kurie jau pasitūsino. Pamainų nesuskaičiavau, tačiau beribis pasidavimas džiaugsmui padėjo pajusti atpalaiduojančią festivalio aurą, nuo kasdienos išvaduojančią net pačius ūmiausius darboholikus. "Papai", "Kas laimės, kas laimės?", "Už ką pardavė Lietuvą?" ir t.t. Masinė euforija. Regis, miegmaišy miegojome kartu su uodu.

Baigsiu burbeklišką tiradą paskutiniu faktu, jog peršalau ir šiandien dar vis kosėju ant darbo stalo, tuo tarpu festivalyje apsilankę kolegos, užkimę dėl kitos priežasties, tyčiojasi jog taip nutiko dėl nemokėjimo linksmintis. Akivaizdžiai, ne kaip kiti keli (gal net penki ar šeši) tūkstančiai, kurie šaukė, šoko, linksminosi, dainavo, ridenosi nuo kalno ir t.t.

Programa

Programa, reikėtų pripažinti, nebuvo pagrindinis festivalio akcentas, nes niekas iš mano sutikto gausaus būrio pažįstamų nežinojo, kada kokia grupė groja, kur verta nukeliauti arba ką pamatyti. Gal dėl to, kad programėlių nebuvo, o gal dėl to, jog niekas nebūtų pernelyg nusiminęs, jeigu muzikos, arba roko muzikos būtų buvę dar mažiau. Rokenrolas "Galapaguose" gajus plačiąja prasme. Ypač palapinių miesteliuose įrengtuose MIESTUOSE su visais patogumais – stalais, kėdėmis, sėdmaišiais, šašlykinėmis, arbūzais, šaltkrepšiais, alkotesteriais, turbūt ir plaukų džiovintuvais...

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisA.Mamontovo ir grupės pasirodymas

Sekime programą toliau. Atvirai sakant, nustebau, jog į "Galapagus" susirinko tiek mažai Andriaus Mamontovo skeptikų. Šiam atliekant legendinę "Laužo šviesą" akimirką buvo galima pamanyti, jog stoviu ant kalvos kokiam nors Haineken‘e arba Benicassim‘e. Fantastiško dydžio minia, užvesta pirmą kartą Roko naktyse pasirodžiusio A.Mamontovo, pastarojo nepaleido be biso. Ne ką prastesni buvo slaviški, pasaulio muzikos skambesio "Krambambulya" ir rokeriai iš Vokietijos "Oomph". Turint omeny išsiplėtusią festivalio muzikinę gamą, netgi hiphopas ar drum & bass’as  atitiko temą ir liaudį vedė gera linkme. Nors ir surūgusia nuotaika, klausytis nebuvo sunku.

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisBeach party

Visiškai kitu kampu festivalį pateikė vykęs Beach party – alternatyva roko arba beveik roko nemėgstantiems festivalio dalyviams. Pastarieji galėjo rinktis tinklinį, futbolą arba  vandens pramogas elektroninės muzikos fone. Kadangi oras "Galapagų" metu buvo geras, idėja pasiteisino ir nuklydus keletą šimtų metrų nuo pagrindinės festivalio erdvės buvo galima pasisupti kitokio festivalio sūpynėmis.

Apie kitus dalykus

"Galapaguose" maistas buvo labai įvairus ir demokratiškomis kainomis. Buvo galima įsigyti ir mėsos, ir kiaušinienės, ir sriubos, ir bulvių su kefyru. Kebabai, kaip kalbėjome su atsitiktiniu pašnekovu, buvo tikrai gerai pagaminti iš kebabienos. Alaus pasirinkimas menkas – arba rėmėjų, arba rėmėjų, arba savo atsivežtas, bet palapinėje.

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisMaisto meniu

Festivalis siūlė nemažai nekoncertinės veiklos. Jame veikė laipynės, šokdynės, workshop'ai, buvo stalo žaidimų erdvė, gyvoji biblioteka, šokių pamokos ir kt. Taip pat vyko atributikos, muzikos, suvenyrų prekyba, netgi šioks toks blusturgis. Galimybė pasidaryti tatuiruotę ar įsiverti auskarą taip pat buvo. Tiesa, apie visa šiek tiek trūko informacijos, kuri festivalio metu būtų ne tik internetinėje svetainėje, infocentre, bet ir kišenėje.

Nenorom užkliuvo prastokos salos dekoracijos. Modernus reklamų išdėstymas galėjo būti kiek labiau perdengtas meninėmis istaliacijomis. Kabantis nublukęs aštuonkojis ir keletas raiščiais apraizgytų medžių sudarė vaizdą, jog laiko pasipuošti visai neliko. Siūlyčiau festivalio organizatoriams kitais metais "nusižiūrėti" nuo "Tundros" arba "Yaga Gathering", nes kūrybiškas erdvės pateikimas festivalininkus įkvepia.

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisDekoracija

Pabaiga

Pats masiškiausias, pats ekstravertiškiausias, pats garsiausias festivalis įvyko. Nepaisant visų patirtų nesėkmių, kurios iš tiesų yra tik drugeliai pievoje, smagu buvo matyti tokią įsisiautėjusią minią. Turint omeny, jog greitoji medicinos pagalba siuvo pro ją viso labo tik keletą kartų, festivalis praėjo ir be didelių nesklandumų. Ačiū visiems, padėjusiems išgyventi "Galapagus / Roko naktis" ir, aišku, žmonėms prisukusiems atsarginį ratą.

 

Gintarė K.

 Daugiau fotografijų galerijoje

Galapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisGalapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisGalapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisGalapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktisGalapagų prakeiksmai arba subjektyvus straipsnis apie Roko naktis