Filmas "Omaras" - tai, ko gyvenime nėra tekę matyti

Noriu pradėti nuo prisipažinimo. Įsimylėjau. Aš įsimylėjau Yorgos Lanthimos kaip itin talentingą kūrėją. Kodėl ir apie ką aš čia? Tuojau suprasite.

Pirmoji pažintis su graikų režisieriumu Yorgos Lanthimos įvyko prieš trejus metus. Būdama antro kurso studente apsilankiau Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete. Organizuotas kino vakaras mane patraukė įdomiai skambančiu filmu „Iltinis dantis“, kurį režisierius sukūrė 2009 metais. Iki šiol pamenu aikčiojimus filmo metu, veido prisidengimus rankomis ir galvojimą – oh my god! Buvau apkerėta, sužavėta ir nesuvokianti, kas turėtų dėtis žmogaus, kuriančio tokius filmus, galvoje. Tą kartą supratau, kad pagaliau turiu savo patį pačiausią, patį mėgstamiausią filmą, kurio niekada neperžiūrėjau antrą kartą. Tai ne tas mėgstamas kinas, kuris virškinamas po penkis ar dešimt kartų. Tai visai kas kita.

Vakar pažiūrėjau naujausią Y. Lanthimos darbą „Omaras“, kurį galėsite išvysti jau kovo 31-ąją startuosiančiame „Kino pavasaryje“. Kaip jaučiausi šį kartą? Pritrenkiančiai! O jei iš tiesų – gerą valandą mano smegeninė buvo nunešta tikrąja to žodžio prasme. Įsivaizduokite. Tai lyg po savaitės bado gauti prašmatniausio restorano ruoštą steiką. Tai lyg po mėnesio celibato gauti meilės. Tai lyg po metų sausros gauti lietaus. Užplūsta tokia gera ir nunešanti banga. Tai tokio kalibro filmai, kurių gali laukti kiaurus metus.

Filmas „Omaras“ – utopinis pasaulis, fantastika, cinizmas, ironija, absurdiškai perteikti dalykai, kuriuos mes esame linkę priimti kap normalius. Čia išgyventi galima tik turintiems antrąsias puses. Vienišiai yra gabenami į viešbutį 45 dienoms, kad susirastų antrąją pusę. Nesusiradus mylimųjų, jie yra paverčiami gyvūnais, kuriuos patys išsirinko ir išvaromi į mišką.

Režisierius tikisi, kad žmogus, pažiūrėjęs filmą pats imsis kelti sau klausimus ir ieškoti į juos atsakymų, juolab, kad filmo pabaiga kaip ir visas filmas yra atviras interpretacijoms. Tačiau pats Y. Lanthimos sakosi iki šiol neturintis galutinio atsakymo kas yra tikra meilė, kaip ją rasti, o radus iš kur žinoti ar tai tikra meilė? „Norėjome sukurti filmą apie santykius, meilę, apie poras ir žmonių požiūrį į jas. Žmonių sąntykiai – žiaurus reikalas. Tai taip sudėtinga.“, – teigia režisierius.

Nuoširdžiai rekomenduoju pasižiūrėti šį filmą didžiajame ekrane „Kino pavasario“ metu. Tik sulauk dienos su atitinkama nuotaika ir nusiteikimu, nes tai, kaip ir minėjau, yra visai kas kita.
Gero išsinešimo!

 Dovilė Valiuškytė