Festivalis ar ne festivalis?

Antroji vasara ManoFestivalis.lt reporterių komandai buvo, sakykim, intensyvi treniruotė. Visokio plauko festivaliai atvirame ore, vykę tiesiog  k r ū v o m i s kiekvieną savaitgalį, kaip reikiant išblaškė mus po visą Lietuvą. Penktadieniais susipakavę po keletą komplektų daiktų ir rūbų, šeštadieniais nuoširdžiai įsijautę ir visuomet išlaukdami renginio kulminacijos, sekmadieniais jau skriedavome namo skubėdami pateikti patirtus įspūdžius ir iš fotoaparatų kortelių į visus turimus kanalus sukaišioti padarytas nuotraukas. Šiandien  žvelgdami į ne taip seniai vykusius įvykius, galime šiek tiek atsikvėpti ir pažiūrėti į dalykus iš esmės. Iš giliau. Kviečiame diskusijai "Kas išvis tas festivalis yra?".

Festivalis ar ne festivalis?

Intuityviai galime nusakyti, jog festivalis nuo įprasto koncerto, renginio, miesto šventės ar  t ū s o  skiriasi.  Nuo pat Manofestivalis.lt susikūrimo pradžios  taip ir žadėjome – svetainėje talpinsime tik festivalius, t.y. įvykius, kurie vyksta vieną ar daugiau dienų, turi bendrą  visas vyksmo valandas vienijančią idėją, besitęsiančias tradicijas ir ciklą arba atsikartojimą. Labiausiai šią koncepciją turbūt atitinka vasarą vykstantys open-air'ai, nes būtent jie po savo dangumi keletui dienų sutelkia daugybę pramogų, veiklos, muzikos ir žmonių, kuriuos sieja daugiau mažiau vienodi pomėgiai ir tikslai.

Taigi, su vasara kaip ir viskas aišku... Ji siūlo daug festivalių. Tačiau sąvoka pradeda drumstis sulig šaltuoju metų laiku, kai prasideda įvykiai po stogu. Tokių turime apsčiai, pradedant kasmetiniais kino, teatro, šokio festivaliais, baigiant vieną vakarą trunkančiais kelių grupių pasirodymais su vienu kitu teminiu prieskoniu (pvz. vienos nakties festivalis SIRIUS Vilniaus klube "Kablys", "Insanitus Laboratorija" Kaune, tarptautinis šviesos instaliacijų festivalis "BEEpositive" Vilniuje, Pilaitėje, post-roko ir instrumentinės muzikos festivalis "Post-Cosmos", nemokamas vienos dienos akustinės /elektroninės muzikos festivalis Kuršių Marių viduryje ant plūduriuojančios scenos "Rafta" ir kiti). Pastaruoju metu tokio greito, t r u m p o  tipo festivalių sparčiai daugėja. Vieni piktinasi dėl pernelyg dažno žodžio "festivalis" naudojimo, kiti sako "koks skirtumas", dar kiti dėlioja, jog festivalis yra tik kelių dienų muzikinis renginys atvirame ore.

Istorija šį skolintą pavadinimą sieja su bendruomenės šventėmis, kasmetiniais įvykiais ir suplanuotais kolektyviniais pasidžiaugimais. Kitaip tariant, nieko atskiro nuo žodžio "renginys" ar "įvykis". Tuo tarpu Lietuvoje prigydamas jis įgavo kiek kitokią – sušiuolaikintą reikšmę, sufleruojančią, jog vyks "kažkas labiau laukiamo, labiau suorganizuoto, labiau įspūdingo". Festivaliai mums natūraliai asocijuojasi su aktualiais, kūrybiškai išdirbtais, užtrunkančiais daugiau nei vieną vakarą renginiais.

Mano siūlymas - vertinamą renginį "perkošti" per šį klausimą: "Ar renginio idėja išliktų ta pati, jeigu pakeistume visus pasirodančius atlikėjus panašiais kitais?". Pamodeliavus atsakymus norisi daryti išvadą, jog festivalis yra forma, į kurią sutelpa turinį atliekantys performer'iai. Tuo tarpu vienos ar kelių grupių koncertas savaime yra darinys, kuriam išsiskaidžius pabyra ir kiti elementai - programa, publika, komunikacijos kanalai ir t.t.

Mes, "ManoFestivalis.lt", per visą šį laiką į svetainėje esame atsisakę talpinti gautą informaciją apie temines diskotekas klubuose bei pavienius atlikėjų ar grupių koncertus. Kodėl? Nes tarpusavyje sutarėme, jog tai nėra festivaliai. Bet riba iš tiesų yra plona ir kartais, tenka pripažinti, tikrai klaidžiojam po tas kultūros ir laisvalaikio džiungles vadovaudamiesi intuicija.

 

Parašė Gintarė, ManoFestivalis.lt