Festivalio "Burning Man" principai

Visai neseniai, rašydami apie festivalį "Degantis Jonas" daug prisiklausėme apie šiuolaikinio meno festivalio "Burning Man", vykstančio Nevados dykumoje, JAV,  inspiracijas. Pažvelgus, "Burning Man" iš kitų pasaulinių atviros erdvės festivalių išsiskiria ne tik unikalia idėja bei formatu, bet ir įdomiais principais, kurių netaiko joks kitas festivalis. Kuo festivalis šokiruoja, kuo patraukia ir kuo yra išskirtinis sužinosite perskaitę dešimt principų, kuriais vadovaujasi "Burning Man" organizatoriai.

1. Radikalus įtraukimas

Kiekvienas gali tapti Burning Man (angl. Degantis žmogus) festivalio dalimi. Mes laukiame ir gerbiame visus atvykėlius. Nėra jokių išankstinių sąlygų norint prisijungti prie mūsų bendruomenės.

Burning Man

"Burning Man"

2. Dovanos

Burning Man skirtas dovanoti dovanas. Dovanų vertė yra besąlygiška. Dovanos negrąžinamos ir į nieką nekeičiamos.

3. "Ne" prekėms

Siekiant išsaugoti dovanų dvasią, mūsų bendruomenė siekia sukurti socialinę aplinką, nepaliestą komercinių rėmėjų, sandorių, arba reklamos. Mes pasirengę apsaugoti savo kultūrą nuo tokio išnaudojimo. Mes priešiname vartojimą su dalyvavimo patirtimi.

4. Radikalus savarankiškumas

Burning Man skatina kiekvieną atrasti, naudotis ir pasikliauti savo vidiniais ištekliais.

Burning Man

"Burning Man" skulptūra

5. Radikali saviraiška

Radikali saviraiška atsiranda iš kiekvieno unikalių dovanų. Niekas, išskyrus patį asmenį arba bendradarbiaujanti grupė gali nustatyti jos turinį. Ji siūloma kaip dovana kitiems. Šia prasme davėjas turi gerbti gavėjo teises ir laisves.

6. Kolektyvinės pastangos

Mūsų bendruomenė vertina kūrybinę paramą ir bendradarbiavimą. Mes siekiame pagaminti, skatinti ir ginti socialinius tinklus, viešąsias vietas, meno kūrinius ir komunikacijos priemones, palaikančias tokį bendradarbiavimą.

Burning Man teritorija

"Burning Man" teritorija

7. Pilietinė atsakomybė

Mes vertiname pilietinę visuomenę. Bendruomenės nariai, organizuojantys renginius turi prisiimti atsakomybę už visuomenės gerovę ir stengtis dalyviams perduoti pilietines pareigas. Jie taip pat privalo prisiimti atsakomybę dėl įvairių įvykių pagal vietos, valstybės ir federalinius įstatymus.

8. Jokių pėdsakų

Mūsų bendruomenė gerbia aplinką. Mes esame įsipareigoję nepalikti jokių savo veiklos pėdsakų ten, kur susirenkame. Mes susitvarkome po savęs ir stengiamės, kai tik įmanoma, palikti vietą geresnėje būklėje, nei jas radome.

9. Dalyvavimas

Mūsų bendruomenė įsipareigojusi radikaliai dalyvavimo etikai. Mes tikime, kad individo ar visuomenės pokyčiai gali atsirasti tik per asmeninį dalyvavimą. Siekiame darydami. Visus kviečiame dirbti. Visus kviečiame žaisti. Mes darome gyvenimą tikrą veiksmais, kurie atveria širdį.

Burning Man

Burning Man

10. Betarpiškumas

Artima patirtis, daugeliu atveju, yra labai svarbi mūsų kultūrai. Siekiame įveikti kliūtis, kurios stovi tarp mūsų ir mūsų vidaus, realybės aplink mus, dalyvavimo visuomenės gyvenime ir kontakto su natūraliu pasauliu, viršijant žmogaus sugebėjimus. Jokia idėja negali pakeisti šios patirties.

 

Parengta pagal: regionals.burningman.com
Iš anglų kabos vertė Vaiva T. 

Burning Man

Burning Man