Dainuojantys "Positivus 2013" kempingai, arba kaip jūros vėjas išpūtė visas mintis

Penktadienio popietė ir  festivalinė nuotaika jau pakeliui pas mane, o aš pakeliui į didžiausią atviro oro festivalį Baltijos šalyse – "Positivus'13". Kol kas aš dar tik tarp Vilniaus ir Kauno su iškeltu nykščiu, o žiniasklaidą festivalyje kuruojantis komitetas man jau rašo  SMS žinutes. "Positivus" informuoja: "laukiame prie tos ir tos scenos iš tos ir tos pusės", "pasisveikinkite su atlikėjais tada ir tada", "gink, Dieve, tik be blykstės" ir panašiai.

Positivus'13

Linksmybių geidžiantys veidai

Festivalis pasitinka nepriekaištingai pasiruošęs. Netgi tokiems neapsisprendusiems vykti, ar nevykti, kaip aš, jis pasiūlo viską, kuo nespėta pasirūpinti iš anksto: bankomatus, maisto, drabužių, batų, dušus, praustuves, internetą ir visa kita... Pamažu imu jausti, kaip milžiniška "Positivus"  pramogų industrija veikia sąmonę, išpučia mintis ir supaprastina dalykus. Imu veikti pozityviai, nes čia jūra, garsas ir milijonas linksmuolių.

Positivus'13

Stilingas vėjuotas paplūdimys

Kad ir kokie būtų mūsų festivaliniai įpročiai – susižymėti norimas pamatyti programos dalis, dar sėdint patogiai namuose ir atvykus vykdyti "planą", ar atvirkščiai – vykdyti planą einant ir čia pat jį kuriant, "Positivus" siūlomos laisvalaikio praleidimo būdų gausos vienu kūnu neapeisi. Veiksmas vyksta 6 scenose, kino teatruose, interaktyviuose ir workshop'ų užkabariuose, turguje, veiklų paviljonuose, veiklų, veiklų, veiklų... Visur spėja gal tik tie, kurie visą laiką sėdi kempinge ir vanoja atsivežtas gėrybes, o po to visa gerkle, visą parą dainuoja visas dainas iš eilės. Ši festivalio erdvė, galbūt dėl savo lietuviška akim neaprėpiamo dydžio,  iš tiesų yra dūzgianti, krutanti ir labai gyva. Čia gali pamatyti ir į lauką iš palapinės išgriuvusius miegančius alkoaktyvistus, ir išgirsti garsias dvidešimtmečių jaunuolių porelės buitines razborkes su gerai žinomais keiksmažodžiais.

Positivus'13

"Kur bus mūsų nuotrauka? Manafestivals?"

Positivus'13

Kempingo karaliai

Beje, skaičiavau, kad maždaug kas trečia pro palapinę praeinanti kompanija kalba lietuviškai. Lietuvių čia būta ir sutikta daug. Daugiausia jų buvo galima pamatyti, žinoma, per lietuviškų grupių pasirodymus. Net Markas Palubenka dainoms pasibaigus dėkojo trimis kalbomis – angliškai, latviškai ir lietuviškai, nes jo pasiklausyti susirinkusi publika prašė tiesiog paprastai, garsiai ir aiškiai – "pakartot!".

 Positivus'13

Marko Palubenkos surinko pasiklausyti svečiai iš Lietuvos

Priartėjau prie muzikinės dalies, tad metas truputį apžvelgti "Positivus'13" koncertinę programą. Trumpai tariant, šio latviško festivalio sąstatas, lyginant su lietuviškų festivalių, yra tiesiog auksinių honorarų atlikėjų rinkinys. Deja, nė vienas mūsų atviro oro renginių organizatorius šiai dienai negali pasiūlyti pasiklausyti tokių pasaulyje žinomų grupių kaip "Sigur Rós", "The XX", "Imagine Dragons", "Crystal Castles", "Two Door Cinema club" ir kitų toje pačioje  vietoje per kelias dienas iš eilės. Aišku, atlikėjų kartelė, lyginant su publika, yra, sakyčiau, aukšta ir nišinė. Toks lengvas, modernus festivalyje tvyrantis lounge & chill out stilius, iš akies, nėra visai susietas su publikos pomėgiais. Manau, kad susirinkusiai didžiajai masei netgi festivalio headliner'iai avangardiniai "Sigur Rós'ai" buvo nesuprantami, mistiniai, ir per daug melancholiški. Taip drąsiai sprendžiu, nes dar programai nepasibaigus, buvo galima vis arčiau ir laisviau artėti prie scenos, kadangi nuo minios vis atskildavo žmonės.

Positivus'13

Tikslas - pamatyti "Sigur Rós"

Tuo tarpu, "Imagine Dragons" pasirodymo buvo neįmanoma neišklausyti iki pat galo ir reikėjo ilgokai pasistumdyti su kitom sardinėm, kol kamštis išsijudino ir leido rinktis, ką toliau pamatyti. Bet tai nėra koks nors neapskaičiavimas ar nesusipratimas. Tai visiškai profesionalus sprendimas, nes kaip kažkada Daina Dubauskaitė rašė, organizatoriai visuomet varginasi dėl mažos festivalio dalyvių dalies – tos, kuri sprendžia, ar festivalis geras, ar ne, t.y. tos, kuri iš tiesų klausosi, o masė eina paskui, minėdama pavadinimus, mėgindama vertinti, o iš tiesų pastebimai šėlstanti pagal kokį nors nuvalkiotą pop-š, kurio žodžius moka pažadinta vidury nakties.

Positivus'13

Imagine dagons - džiaugsmo dozė radioakvyviai jaunuomenei

Positivus'13

Imagine dagons - indie roko žvagždės iš Las Vegaso

Norisi pasakyti dar keletą sakinių apie publiką. Ji iš tiesų akyviai save išreiškusi – dėvinti pižamas, žvėrių kostiumus, ryškų makiažą, ekstravagantiškus papuošalus, indėniškas plunksnas, vėrinius, akinius ir visa kita. Tiesiog švytinti marga Woodstock'o kopija.Positivus'13

Minėti žvėrys

Positivus'13

Puošiamės

Positivus'13

Galima ir drąsiau

Festivalininkų daugumą sudaro spalvinga jaunuomenė. Tokie "Imagine Dragons" dainos žodžiais tariant radioactive žmogiukai. Tačiau yra ir kitokių. Štai prie pietų stalo šalia prisėdęs pusamžis baikeris, dalyvavęs visuose septyniuose "Positivus" festivaliuose, teigia, jog šiais metais yra žymiai mažiau žmonių nei praėjusiais. Aišku, jam tai sakant iš burnos jau krenta salotos... Faktas, jog praėjusiais metais "Positivus" ribojo savo auditoriją iki 15 tūkstančių žmonių. Kiek jų buvo šiais metais, organizatoriai paskelbs tik viskam pasibaigus.

Positivus'13

Truputį masinių vaizdų

Positivus'13

Ir naktį

Apžvelgiant festivalio koncepciją, galiu pasakyti, jog "Positivus" yra labai globalus reiškinys, į save pajungiantis vis daugiau išorės dalyvių, tokių kaip koncertų vieta Rygoje "Palladium" ar estiškas festivalis "Talin Music Week", kurie čia, festivalyje, siūlo savo atlikėjus bei scenas. Žaislų pardavėjai čia pat daro vaikų kiemą, nacionalinis žinių portalas – leidžia laikraštį. Netgi rėmėjai yra įtraukiami į labai aktyvią veiklą: "Tele 2" krauna mobiliuosius telefonus, "Nordea" stato bankomatus. Kitaip tariant, jie seniai nebera vien logotipai plakatuose, jie - aktyvūs ir labai reikalingi festivalio serviso dalyviai. Kaip jau minėjau, viskas kūrybiškai apgalvota, preciziškai apskaičiuota, stilingai suderinta, glotniai apklijuota ir paduota patogiam festivaliautojų būviui.

Positivus'13

Eilė prie bankomato festivalyje

Ieškau rakursų palyginimams su lietuviškais festivaliais ir galvoju, kad savo idėja ir išraiškos būdais "Positivus" šiek tiek primena šiandieninius "Galapagus" (ar "Galapagai" primena "Positivus"?). Tik žmonių į "Positivus" atvyksta tris kartus daugiau ir grupės mažiau tarnauja konservatyvių festivalio "senolių" norams, mat latvių festivalis žymiai jaunesnis nei mūsiškis. Dar pasikartosiu, sakydama jau kažkada išreikštą mintį, jog "Positivus" tapo tuo, kuo Lietuvoje galėjo tapti "B2Gether". Deja, netapo.

Positivus'13

Pasimaivom - filmuoja!

Na, ir baigdama noriu rekomenduoti šį festivalį tiems, kurie ieško DAUGYBĖS visame kame. Čia rasite ją ir muzikoje, ir nekoncertinėje programoje, ir masėje, ir netikėtuose įvykiuose. Šis festivalis iš tiesų gali nurauti stogą tiems, kas nori atsidurti TIKRAME festivalyje, kuriame gali veikti ką tik sugalvoja. Man asmeniškai, gal buvo per daug smegenų programavimo stiliumi "come on, juk mes festivalyje!"  ir maivymosi. Kartkartėmis rodėsi, jog dalyviams už tai, kas vyksta aplink įdomiau tai, kaip jie atrodo, tačiau tai tik įspūdis, o faktai lieka faktais: festivalis yra didelis, įspūdingas, garsus, profesionalus ir savo siūloma laisvalaikio praleidimo galimybe puikiai atitinkantis kainos / kokybės santykį.

 

Rašė Gintarė Kašelionytė
Fotografavo Dzintars

© Manofestivalis.lt