"Broma Jazz‘14": festivalis Kėdainių senamiestyje

II – ajam ir vieninteliam vidurio Lietuvoje džiazo festivaliui „Broma Jazz“ pradėjus skaičiuoti paskutines savaites iki starto, festivalio sumanytojas Vitalis Vidikas dalijasi mintimis apie šiųmetines dvi dienas truksiančio festivalio pažibas, naujoves ir iššūkius. „Prieš dvidešimt metų tokios idėjos įgyvendinimas prilygtų giljotinai, o dabar tai visiškai normalu.“ – optimistiškai teigia Vitalis. Nors interviu buvo skirtas klausymui, jį parengėme ir skaitymui.

„Broma Jazz‘14“: festivalis Kėdainių senamiestyje

https://soundcloud.com/broma-jazz-festival/broma-jazz14

Julijus Grickevičius. Labas vakaras, diena arba naktis, nepriklausomai nuo to nuo kada transliuoja šią laidą iš improvizuotos studijos Kėdainiuose, „Broma Jazz“ studijos. Priminsiu, kad „Broma Jazz“ vienintelis vidurio Lietuvos džiazo festivalis vyksiantis rugpjūčio 16 – 17 dienomis. Ir priešais mane sėdi festivalio sumanytojas, idėjinis vadas, gimdytojas, mama, tėtis, puseserė, pusbrolis – Vitalis Vidikas, kuris pasidalins šių metų festivalio naujovėmis: kas naujo? Kodėl? Ir kodėl rugpjūtį verta atvykti į Kėdainius?

Vitalis Vidikas. Sveiki gyvi. Em, nieko naujo nebus. Galiu pasakyti, kad naujo nereikia daryti, nes viskas džiaze kaip ir nauja. Iš karto. Ta prasme, formatas lieka tas pats. Gal daugiau svečių turėsime iš užsienio, negu pernai. Atsiras naujų scenų, kurių nebuvo pernai. Daugiau bus kitos tarpkoncertinės veiklos. Bus pasirodymų įvairių, apart muzikantų, bus ir batų kolekcijos pristatymas. Žodžiu judesio bus daug, bet formatas lieka tas pats.

„Broma Jazz‘14“: festivalis Kėdainių senamiestyje

JG. Aš turiu kitą klausimą: ką reiškia palyginus nedideliame vidurio Lietuvos miestelyje inicijuoti ir surengti džiazo festivalį? XXI amžiuje.

VV. Tai reiškia.. Kad..

JG. Tai tikrai savižudybė? Ar tai lengvesnė suicido forma?

VV. Ne. Aš galėčiau pasakyti, kad prieš 20 metų tai būtų lygu gilijotinai.

JG. O dabar?

VV. Dabar yra labai labai viskas normalu. Turim publiką Kėdainiuose, kuri mėgsta šitą muziką. Ir tikimės, kad atvažiuos ir iš kitur pasiklausyt.

JG. Bet aš tavo atsakyme neišgirdau to tokio probleminio, reiškias, momento. Taip kaip vis tik tai vyksta šiais laikais tokio projekto inicijavimas ir įgyvendinimas iš principo, ta prasme tai vis tik tai festivalis turi savo koncepciją, biudžetą, turi labai daug tokių žemiškų dalykų.

„Broma Jazz‘14“: festivalis Kėdainių senamiestyje

VV. Viską turi, taip. Bet tai aš nerandu tame problemos, ar kažkokio tai dramatizmo padaryti festivalį čia vidurio Lietuvoj. Nesvarbu kur jis gali būti, viskas priklauso nuo to, kaip tu sugebi žmonėm, tie kurie tave remia, įrodyti, kad tai yra reikalingas dalykas, kad tai yra ne utopija, kad yra žmonės kurie galbūt ateis. Vienas iš rėmėjų šio festivalio pasakė labai įdomų dalyką prieš duodamas pinigėlius, sako: „Vat duodu vien dėl to, kad pažiūrėti kas iš viso to gausis.“ Tai buvo kažkoks interesas sportinis visiškai.

JG. Ką jis paskui pasakė po festivalio? Jis liko patenkintas?

VV. Jisai pasakė: „Ateik kitąmet – duosiu daugiau“.

JG. Supratau. Tai šiais laikais kaip ir pinigai nebėra problema?

VV. Yra. Yra problema, tai vienareikšmiškai. Tai yra, be pinigų mes to festivalio tikrai nepadarytume, nors galim pasakyt, kad pirmasis festivalis, kas liečia honorarų klausimą, tai tikrai draugai mus parėmė. Mano asmeniškai draugai, muzikantai, kurie simboliškai, vieni kiti visai neimė pinigų už koncertus. Bet vėlgi aš negaliu ant jų sprandų joti ir sakyti dar. Viskas tvarkoj. Mes norėjom pasitikrinti, šituo pirmuoju festivaliu, kad ar verta dirbti toliau, ir tai tikrai verta.  Nes buvo žmonių, visi buvo laimingi, visi buvo besišypsantys visą dieną. Kažkaip tai negirdėjau, keista net, blogų atsiliepimų. Nors jų gal reikėtų. Bet šiaip buvo tokių niuansų, kuriuos mes pakeisim, kurių nepadarėm pernai. Einam į priekį.

JG. Nu pernai jūs ištikrūjų nėrėt į tokią labai didelę nežinią su labai dideliu entuziazmu ir ryžtu ir visais kitais dalykais. Ir kuo vis tik tai iš viso konteksto Lietuvos džiazo festivalių, o jų yra tikrai nemažai, ne vienas ir ne du ir ne trys, šitas festivalis galėtų išsiskirti? Kokią esminę žinią jisai transliuoja? Ar tai iš esmės kažkokios konkrečios muzikos festivalis? Ar tai yra daugiau formos, sielos džiaugsmo festivalis? Ar tai yra miesto šventė?  Kas tai yra?

VV. Tai yra pats sunkiausias klausimas, kurį man dažnai užuoda. Žmonės klausdami... Tai nieko nėra. Tai yra džiazo festivalis. Čia susirenka žmonės groja džiazą. Nemokamų koncertų irgi yra Lietuvoj. Taip kad mes nei kažką kopijuojam, nei kažką tai kuriam naujo. Daugiau buvo sielos, nes muzikantai kurie grojo buvo patenkinti, jie buvo mylimi, jie buvo visur, taip sakant, vedžiojami, jiem buvo gera pas mus. Žmonės neturėjo jokių kažkokių tai... Ta prasme – laisvė, siela. Aš nežinau kaip kitaip įvardinti ta prasme. Muzikine kalba, kad tarkim kalbėt, kad jisai skiriasi... Jis nesiskiria labai... Tarkim mes lietuvius mėgstam labai muzikantus, mes, nežiūrint ateity jeigu pavyks prasiplėsti finansine puse, mes nepradėsim ten varžytis kas kokį pasaulinį, rimtesnį atveš, kokį nors žinomą atlikėją. Bet tarkim visi, projektai, kurie yra pas mus, muzikiniai turiu galvoj, kad ir su užsieniečiais, bet vistiek yra lietuvis nors vienas. Nėra grynai, kad būtų vien užsieniečiai muzikantai. Aš nieko prieš tą neturiu, bet taip gavosi mums labai fainai. Ir dabar žinant tai, kad daug jaunimo ir studijuoja ir baigę studijas užsieniuose, jie turi begales projektų su užsieniečiais, ir vat tokių projektėlių mes ir pagaudom. Ta prasme, nėra nei vieno kolektyvo kuris gros, ir greičiausiai mes taip ir paliksim, gal ir bus tame išskirtinumas, kad tai bus vėlgi daugiau Lietuviškas džiazas, su užsienietišku prieskoniu.

„Broma Jazz‘14“: festivalis Kėdainių senamiestyje

JG. Na pripažinkim, kad Vitali tu irgi esi muzikantas. Ir kaip sakant gal tam tikra prasme tau toks patriotinis azartas vienyti savo gildiją, savo gimtajame mieste, arba rodyti tam tikras alternatyvas. Arba pristatyti tokį alternatyvų veiksmą Lietuviškos džiazo scenos, kas yra labai reta. Tokios koncentruotos, vieningos Lietuvišos džiazo scenos. Be Birštono. Kokios tavo ambicijos?

VV. (Juokiasi) Ambicijos mano labai paprastos. Ambicijos... Padaryti, kad nebūtų blogiau negu buvo pernai. Nežinau kodėl reikia kapstyti taip giliai ir kažkaip tai kažko ieškoti. Tai yra labai paprasta. Susitarei su žmonėm, kurie nori pagroti. Jie atvažiuoja pagroja. Ateina žmonės – klauso. Ką čia ieškoti čia dabar kažkokių globalių reikalų. Aš tarkim galiu pasakyti drąsiai, kad gal aš taip kompensuoju savo kaip muzikanto trūkumus. Labai viskas paprasta. Viskas labai paprasta. Renkamės, grojam, džiaugiamės, klausom, švenčiam – džiazas.

JG. Mhm. Ar turi savo favoritą iš šiais metais pakviestų projektų?

VV. Visiškai jokių neturiu. Visi faini. Visi savotiški. Visi...

JG. Bet tau fainiausias kas? 

VV. Man fainiausias bus, aš nežinau kas tai bus ištikrųjų, bet aš surinkau visus kėdainiškius, kurie išsibarstė po visą Lietuvą. Kurie grojo kažkadą Kėdainių bigbende, kurie aplamai buvo kėdainiškiai, ir dabar turi kažką bendro su muzika ir mes sugalvojom tokį padaryti „Broma Jazz orchestra“. Grynai tam festivaliui susibėgs buvę kėdainiečiai, kurie sakau, dabar po visą Lietuvą išsibarstė, ir pabandysim mes pagroti. Aišku, tai bus bigbendas, kažkas bus. Tai vat tas yra, galbūt, šiltas reikaliukas. Bet tai nesakykim, kad tai yra favoritas. Michelle Bobko labai įdomus dalykas. Tai yra, kad jinai turi šaknų, jinai yra amerikietė, gyvena Italijoj, bet jos šaknys kažkur tai tempiasi link Kėdainių krašto. Ir jinai yra profesionali džiazo dainininkė. Ir jinai su Lietuviais muzikantais padarys projektėlį. Irgi kuris gims bromoj.

JG. Paskutinis labai trumpas klausimas. Aš pastebėjau, kad festivalis neturi  tokių kaip ir esminių muzikinių krypčių. Na nepavadinsime to festivalio pernelyg mainstreaminiu. Na nepavadinsime jo ten ir super avangardiniu.

VV. Taip, beabejo.

JG. Bet įvairovė yra privalumas, siekiamybė, siekis, noras.

„Broma Jazz‘14“: festivalis Kėdainių senamiestyje

VV. Taip, taip. Tai yra vėlgi labai fainai. Kadangi visi koncertai, kaip ir pernai, taip ir šiemet jie yra kardinaliai skirtingi. Tarkim jau kalbėkim apie tai, kad atidarys, kaip sakiau, „Broma Jazz“ bigbendas, o paskutinis koncertas yra „Keymono“. Tai vėlgi, galbūt džiazu ir negali pavadinti, bet tai yra vistiek kažkas tai į tą pusę. Žiūrint.. Nu gal šiemet su free nebus tiek daug. Bet vėlgi sekmadienį bus kažkas tai. Paskutinis koncertas festivalio bus visiškai laisvas, laisvos improvizacinės muzikos. Ir tai gal bus net ir free muzikantų jam‘as. Gali taip įvykti, kad pradės keli muzikantai, o jungsis galbūt tie, kurie mėgsta free muziką. Ir tai gali išaugti į tokį free jazz‘o jam‘ą. Būtų labai įdomu. Man atrodo... Gali įvykti taip.

JG. Supratau. Su mumis buvo Vitalis Vidikas „Broma Jazz 2014“ iniciatorius, idėjinis vadas ir variklis. Priminsiu, kad „Broma Jazz“ vyks 2014 metų, tai yra šių metų, jau netrukus, rugpjūčio 16 – 17 dienomis, Kėdainiuose. Vienintelis vidurio Lietuvos festivalis pasiūlysiantis devynis nemokamus koncertus išskirtinėse Kėdainių senamiesčio erdvėse. Na o ši laida buvo transliuojama specialiai radijo stočiai „Gaudeamus“. Daugiau informacijos apie festivalį galite sužinoti bromajazz.lt. Ir bet kuriuo atveju, sekite mūsų naujienas bei susitikime rugpjūčio 16 dieną Kėdainiuose. Iki. Ciao. Bye bye.

Vitalis Vidikas. Viso gero. 

 

Nuotraukos - organizatorių.