„Ant bangos“ - labiausiai atsipalaidavęs (ne)festivalis Lietuvoje

Atvažiuojam

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Įsimetu dvi poras batų, palapinę, šaltkrepšį, lietpaltį, powerbank’ą, žiebtuvėlį – žodžiu, viską, ką imčiau važiuodamas į festivalį. Bet važiuoju ne į festivalį. Važiuoju į kelionę? Atostogas? Vakarėlį? Į Nidą? Kur tiksliai važiuoju, nežinau. Girdėjau tik istorijas, bet festivalio, sakė, ten nebus ir tai dar labiau intrigavo.

Ateinam

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Iš karto pasakysiu, kad rašau tiems, kurie niekada nebuvo „Ant bangos“ ir iš viso neįsivaizduoja, kas tai yra, arba įsivaizduoja tik iš nuogirdų. Visi, kas buvo, žino, kas vyksta Nidos paplūdimyje ir tikrai gebėtų papasakoti mažiausiai keletą gerų istorijų (bent jau pasirodė, kad visi, kuriuos sutikau, turėjo bent po vieną dėmesio vertą įspūdžių pluoštą).

Dalinames

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Kelionė – ilga, kompanija – gerai nusiteikusi. Nuvažiuoti užtrukome gal penkias kompaktines plokšteles. Nors buvome prigąsdinti ilgomis eilėmis prie perkėlos ir pajūrio kamščiais, atvykome sklandžiai. Festivalis vyksta prestižinėje vietoje – Neringoje, Nidos miestelyje, kuris tomis dienomis būna užbook'intas maždaug 98-iais procentais, kaip ir visi aplinkiniai miestai. Vietą gyventi susirasti įmanoma, tačiau kainos tikrai astronominės. Tad norint bluostą sudėti pigiau, vietą reikia rezervuoti vos tik paskelbiamos renginio datos ir pasirodo bilietai. Taip, ten yra kempingas, bet jis toli ir mums tai planas „B“ – pažįstame nemažai žmonių, galvojame „juk kas nors tikrai priims” – ir tikrai būtų priglaudę, tiesa, to neprireikė.

Kupolo

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Įsikūrę ilgai nelaukėme ir šovėme iki „Kupolo“. Vaizdas, iš tiesų, festivalį ir priminė, ir tuo pačiu ne. Apyrankės medžiaginės – festivalis. Kempingo jokio nėra – kaip ir nelabai festivalis. Teritorija aptverta, bet labai nedidelė – kaip ir nelabai festivalis. Viskas papuošta, lyg ir primena open air'ą, bet mėsainių neparduoda, o koks festivalis be mėsainių?

Vakarėlis iš pirmo žvilgsnio atrodo minimalistiškai, bet prabangiai. Penkios būdelės pasisėdėti ir pasislėpti nuo pajūrio vėjo, kelios meninės instaliacijos, šokių aikštelė, keli barai ir „Ant bangos“ kupolas su papildoma šokių aikštele tiems, kas nesutilpo arba nusprendė pakeisti lokaciją.

Jauku

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Žinote, kaip scenos dažnai išsiskiria iš jas supančios aplinkos – lyg išpuošti, lazerių prikrauti sostai, kur DJ'ai stovi virš visų, o už jų puikuojasi muzikai akomponuojančios projekcijos? Tai čia nieko panašaus nerasite. Priešingai, sunku pastebėti, kur prasideda DJ'aus erdvė ir kur pasibaigia minia. Visi šoka tuo pačiu ritmu, visiems rūpi tik vakarėlis ir niekas daugiau. Virš galvos keli papuošimai, teritorija apšviesta, bet jokio pompastiško „bling’o”. Viskas tiesiog sukurta tam, kad būtų patogu šokti. Žmonės tuo, žinoma, ir naudojasi: šokama ant kolonėlių, ant scenos, už jos, bangose. Atrodo, kad nieko daugiau ir nereikia, tik turėti kvadratinį metrą žemės abiems kojoms ir kad gerai girdėtųsi muzika.

Dancefloor

Muzika

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Muzika, nors ir yra pagrindinis traukos objektas, turiu subjektyviai pasakyti, nėra labai įvairi. Kitaip sakant, visi grojantys daugiau ar mažiau panašūs. Vienas groja energingiau, kitas ramiau, vienas melodingiau, kitas daugiau dėmesio skiria ritmui, bet motyvai visur panašūs – lengvas techno, house žanrų braižas, nu disco ir indie dance ekspresijos. Jokių įspūdingų soundsystem'ų ar garso aparatūros išdėstymų. Tiesa, garsas geras, o muzika kokybiška – viskas labai šauniai.

Penktadienį daugiausiai prakaito išliejau per „12 INČŲ PO ŽEME“, Ernesto Sadau ir Manfredo šokių sesijas, o šeštadienį labiausiai savo drop’ais išsiskyrė V (ex Vidis), bet po visų savo rekordų (žr. toliau) jėgų šokiams tiek daug neberadau. Kadangi DJ’ai visą laiką šoko žmonių lygyje, nors ir esu gana aukštas, buvo sunku sekti, kaip jie keitėsi. Tiesa, manau, to ir buvo siekta viską planuojant – laužytas nusistovėjęs standartas, kuomet aukštinama grojanti persona, o ne garsai, emocija, bendrystė. Visi išliko vienodame lygyje, o koncentruotasi buvo ties pačiu vakarėliu. Bendras vaizdas labai priminė ilgą ir sklandų „Boiler Room“ set'ą – tikiuosi, kad jei šiais metais pastarasis nebuvo įrašinėtas, tai kitais metais tikrai bus, kadangi nuoširdžiai smagu tupint ofise prisiminti savaitgalio šėliones.

Rave

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Labai noriu paminėti „Ant bangos“ žmonių kultūrą. Ypatingai stiprus skirtumas kitų renginių, kuriuose esu dalyvavęs, kontekste – tai, kad beveik nemačiau šokančių, kuriems šokti jau nebereikia. Šokių aikštelėje neradau girtų, skeptiškų, pasimetusių, pavargusių, sukryžiavusių rankas, stovinčių (ir taip toliau) žmonių. Žodžiu, visi kas juda – juda pagal ritmą, o kai pavargsta – išeina. Niekas nekabina ir nesikabinėja prie merginų, niekas nepuola kalbinti, kol tu įsijautęs banguoji, niekas nesiaiškina santykių, nesistumdo bandydami praeiti su keturiais bokalais rankose. Trumpai tariant, visi elgiasi kultūringai.

Kultura

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Jau trečius metus iš eilės reivinti važiuoju su „Samsung“ telefonu kišenėje, o pastarieji turi funkciją, skaičiuojančią tavo žingsnelius, padarytus per naktį. Kadangi šokti einu dažnai ir ilgam, kitą dieną smagu pažiūrėti, kiek kilometrų prašokau, kiek mėsainių sudeginau. Man tai – įdomesnis būdas palyginti vakarėlius. Tai va, didžiuojuosi galėdamas pranešti, kad per šių metų „Ant bangos“ sumušiau savo ankstesnį rekordą, priklausiusį 2015 m. „Sūpynėms“ (~56 000 žingsnelių, skaičiuojant nuo vidurnakčio iki vidurnakčio, rekordas krito prieš 58 066) – galite puikiai įsivaizduoti, ant kiek smagūs šokiai vyko.

Zingsneliai

Labai noriu atskirą liaupsę skirti kainoms. Jų tikėjausi didelių, nes „Opium club“, kurio komanda ir organizuoja atostogas pajūryje, nepasižymi mažomis kainomis, tačiau likau visiškai apstulbęs. Vanduo – 2 eurai, „Red Bull“ – 3 eurai, alaus kaina – taip pat padori (nemeluosiu, neatsimenu, bet buvau maloniai šokiruotas). Šiemet svečiavausi „UNDER“ festivalyje Latvijoje, kur vanduo kainavo 4 eurus, alus – 5 eurus, o shot'ai – iš viso kosmosą (suprantu, kad dideliuose europiniuose klubuose vyrauja būtent tokios kainos, nes žmonės pagrinde geria vandenį ir klubui reikia iš kažko uždirbti, tačiau tai yra savotiškas cheap-shot – kai ateini į klubą, prašoki visą naktį ir vandeniui turi išleisti 20-30 eurų). Tad maksimaliai pripūstas balionėlis organizatoriams už kainas – buvo išties maloni staigmena.

Gerai

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Penktadienį šokome iki ryto ir norėjome dar, o rytas Nidoje, pasirodo, prasideda septintą. Tą pačią valandą muzika buvo išjungta ir visiems buvo leista suprasti, kad reikės skirstytis. Skirstytis nenorėjome, bet kažkaip praleidome informaciją apie išvykstantį „Nojaus Laivą“, tad patraukėme ieškoti vietos poilsiui. Kas į namus, kas į „Zuikio daržą“, kas paprasčiausiai į kopas. Nusprendėme, kad minėto laivo bures kelsime kitais metais.

Whoop whoop

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Turbūt niekam nėra paslaptis, kad Nida (ir visa Kuršių nerija) pasižymi išskirtine flora ir fauna. Nors turėjome šaunią vietą nakvynei, mums, prie asfalto ir gatvių dulkių pripratusiems miestiečiams, po nakties šokių kvėpuojantiems gaiviu jūriniu oru, galimybė nakvoti gamtoje buvo didžiausia prabanga. Tad, susimetę miegmaišius ir kilimėlius, išlėkėme ieškoti ramios vietos. Poilsis buvo be priekaištų – pagulėjome kopose, atsikėlėme pasikrovę, nusikratėme smėliuką, pavalgėme miestelyje ir vėl išlėkėme į kopas. Nesu labai dažnas svečias Nidoje, tačiau stengiuosi atvažiuoti bent kartą per metus ir tą kartą pilnai išnaudoti. Stebėti saulėlydį virš jūros yra viena, tačiau sėdint kopose akimis gaudyti, kaip tekančios mėnulio pilnaties atspindį virš marių darko praplaukiančių debesų šešėliai, yra truputį kas kita. Žodžiu, šį vizitą Nidoje išnaudojome puikiai.

Svyturys

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Jei niekada nebuvai „Ant bangos“, bet mėgsti kokybišką elektroninę muziką ir mąstai apie krikštą – turiu pasakyti, kad šis vakarėlis yra ne kiekvienam. Ne dėl to, kad gali neįleisti (nors aprangą prieš ateinant derėtų apsvarstyti, nes tai – visai įmanomas variantas), bet dėl to, kad ši kasmetinė „Opium club“ išvyka tiesiog patiks ne visiems. Jei esi pripratęs prie didelių koncertų su įspūdingomis scenomis ir įžymiais headliner'iais – čia ne tau. Jei negerbi gamtos ir esi įpratęs, kad tavo šiukšles už tave surenka kiti – tikrai nevažiuok. Jei prieš kelionę kruopščiai suplanuoji savo finansus ir atsiradus neplanuotoms išlaidoms puoli į paniką – geriau pataupyk. Jei mėgsti kritikuoti, turi polinkį ieškoti, prie ko prisikabinti, esi nemandagus ir šiaip nemėgsti kitų žmonių – manau, kad tau čia tiesiog nepatiktų.

Selsmas

„Ant bangos 2017“ / „ManoFestivalis.lt“ nuotr.

Atvažiuok čia, jei nori gamtoje pailsėti nuo kasdienio žmonių klegesio. Atvyk, jei turi smagią kompaniją, mėgstančią gerai pašokti iki ryto ir padaryti vieną kitą nesąmonę. Prisistatyk, jei tokios neturi, bet nori susirasti. Apsilankyk, jei neplanuoji niekam trukdyti ir nesistumdai šokių aikštelėje. Galų gale – prisistatyk čia, jei bangas mėgsti skrosti sklandžia, gerai nugludinta ir itin kokybiška banglente. „Ant bangos“ – vienareikšmiškai šių epitetų sintezė.

 

 

Tekstas – Evaldas Banevičius

Nuotraukos – Vitalis Mika