5 "kaip" festivaliui "Kaunas Photo"

Rugsėjo 9 - spalio 14 dienomis vykusio, jau devintus metus fotografijos meną puoselėjančio tarptautinio festivalio "Kaunas Photo 2012" organizatorius Mindaugas Kavaliauskas atsako į 5 mūsų užtuotus klausimus apie festivalį ir fotografiją šiomis dienomis.

5 KAIP apie \"Kaunas Photo\"

Anatolii Boiko, "Kaunas Photo 2012" dalyvis iš Ukrainos: Specialios paskirties būrys "Berkut" ir fotografai teismo nuosprendžio J.Tymošenko paskelbimo dieną Kieve

1. Kaip patys vertinate "Kaunas Photo 2012"? Ar esate patenkinti pasiektais rezultatais?

Klausimas kiek provokuojantis. Iš tiesų renginiai, festivaliai, parodos rengiami ne savianalizės tikslui, o tam tikrų vertybių, idėjų skleidimui. Festivalį "Kaunas Photo" vertinu kaip ilgalaikį projektą, tarp kurio tikslų yra naujovių ir klasikos fotografijos mene pateikimas, fotografijos raidos krypčių ir tendencijų įžvalgų išryškinimas, kartais gal netikėtu kampu, vietinės ir tarptautinės fotografinės bendruomenės suartinimas, Lietuvos ir Kauno, kaip fotomeno "adreso" stiprinimas. Žinoma, dar yra patogių sąlygų lankytojams ir žiūrovams sukūrimas. Todėl vertinimai gali būti nevienodi. Paroda, knygos pristatymas, kitas renginys gali surinkti šimtų, tūkstančių auditoriją, tačiau būti kokybiniu ar novatoriškumo požiūriu – tiesiog prastas. Kitavertus, tenka lankytis puikiuose renginiuose, kurie atrodo lyg "elitiniai", kurie pukūs, tačiau nemasiniai. Šių metų "Kaunas Photo" svarbiausi akcentai – gausus būrys lietuviškų parodų, didesnis nei bet kada dalyvių atvykusių iš užsienio skaičius, lietuvių fotografijos paroda "LT: tauta, tradicijos, tendencijos" Beauvais (Prancūzijoje), įspūdinga portfolio peržiūrų nugalėtojo paroda "Energijos erdvės", mūsų portfolio peržiūros, persikėlusios į internetą, apjungusios pasaulio fotografijos bendruomenę iš penkių kontinentų...

2. Kaip sekėsi kviesti auditorijas?

Mūsų auditorija kasmet ta pati, šiek tiek auganti. Tai menui neabejingi žmonės, fotografijos ir meno bendruomenė, studentija ir moksleiviai. Jau eilė metų, kaip "nepersistengiame" kviesti auditorijos. Tie, kuriuos tai domina – išgirsta, sužino ir ateina. Tie, kam tai menas nėra kasdienybės dalimi, retai ateina į meno erdvės. Šiemet mūsų festivalis fokusavosi ties kiek labiau elitine fotografija, tad "neišėjo į gatves". Gal dėl to šių metų lankomumo rodikliai nebuvo rekordiniai. Tačiau maloniai nuteikė žiūrovų suinteresuotumas ir susidomėjimas. Kauno fotografijos galerijoje žiūrovai net bandydavo paliesti Luca Zanier fotografijas, norėdami įsitikinti, kad už vaizdo niekas nesislepia...

3. Kaip kilo mintis organizuoti  festivalį, skirtą būtent  šiai meno rūšiai? Ar nekilo problemų kuriant koncepciją, pateikimą, programą, ieškant dalyvių ir pan.?

Studijavau Arlyje įkurtoje Prancūzijos nacionalinėje fotografijos mokykloje, kuri išsivystė iš fotografijos festivalio. Ten sugrįždavau festivalio metu ir turėdavau darbelį festivalio komandoje – penkis metus iš eilės gaminau akreditacijas su čia pat sukurtais portretais. Prie manęs rikiuodavos ilgiausios eilės fotografijos žmonių, kuriuos pamažu ėmiau pažinti. Sutapatindavau vardus ir veidus, stebėjau parodas, naktines projekcijas. Tapo aišku, kad būtent Lietuvoje trūksta fotomeno festivalio. Taip stiprėjo noras pradėti kažką, ką šiandien turime vardu "Kaunas Photo" ir kurio dešimtajai programai jau ruošiamės.

4. Kaip keičiasi fotografijos samprata šiandien?

Kaip festivalio kuratorius bandau šį klausimą atsakyti sau ir padėti kitiems. Šių metų festivalio pagrindinė paroda "Apie Fotografiją", apie tai ir kalba. Į septynis skyrius suskirstyta paroda – apie tai, kaip fotografija, tampanti masiniu gestu, mimikuoja pati save klasikos intrpretacijomis, susidomėjimu fotoaparatu kaip kulto objektu, paveikta broko estetikos ir iš ekrano kultūros kylančių įkvėpimų.

5. Kaip įsivaizduojate tolesnį festivalio vyksmą?

Kitąmet – dešimtasis "KAUNAS PHOTO" festivalis. Kol kas turime jo apmatus ir su Kauno fotografijos galerijos koletyvu dirbame. Tikimės, kad bus įdomus. Su didele dalimi renginių "kelsimės" į pavasarį. Didžioji paroda M.Žilinsko dailės galerijoje atsidarys balandžio 11 d. Iki!

 

Dėkojame Mindaugui. Daugiau apie "Kaunas Photo" rasite www.kaunasphoto.info