2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

Poetiško gamtos pulso ir modernaus nūdienos kultūros pjūvio sintezė. Fundamentalūs muzikiniai projektai ir žanro ribas tikrinanti eklektika. Erdvės, dedikuotos tiek audiovizualinio meno eksperimentams, tiek itin aktualiai edukacijai sveikatos klausimais. Tai – reikšmingi, tačiau toli gražu dar ne visi dvyliktą kartą į Lietuvos vasaros open airų tvarkaraštį sugrįžtančio šiuolaikinės kultūros festivalio „Sūpynės“ atributai. Liepos 26–29 dienomis vyksiantis preciziškai atrinktos elektroninės muzikos renginys ant šalia skaidrių ežerų žaliuojančios miško paklotės grįžta ekspresyvus, kruopščiai nugludintas ir atsinaujinęs.

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

Kitaip nei 2017-aisiais, kai festivalis vyko Dūburio ežero saloje, šiais metais renginys grįš į mistiškų vibracijų apraizgytą Labanorą. „Sūpynės“ kils poilsio namų „Tolieja“ teritorijoje Molėtų rajone, lietuviškos gamtos žavesį atskleidžiančiame Labanoro regioniniame parke – kraštovaizdžių įvairove ir nepaprastai turtingos gyvūnijos bei augalijos gausa išsiskiriančioje užuovėjoje. Tiesa, prie Ešerinio ežero įsikursiančioje festivalio teritorijoje jo dalyviai atras ir miestą primenančią infrastruktūrą. Jos ir harmoningos gamtos sandūra ne tik užtikrins galimybę pabėgti iš industrinių blokų, bet ir leis tai padaryti su visais patogumais. „Mylime ir esame prisirišę prie šio nuostabaus regioninio parko – juk čia glūdi festivalio ištakos. Kita vertus, puikiai suprantame šiandieninio miesto žmogaus poreikius ir norime šiame unikaliame gamtos kampelyje savo lankytojui suteikti kuo daugiau įprasto patogumo. Į išskirtinę festivalio patirtį, kurią užauginome per dvylika metų, kiekvienas galės pasinerti apsuptas kasdienio gyvenimo akcentų – šiais metais siūlome apsistoti poilsiavietėje įrengtuose kambariuose, karštą dušą, patogius takus ir lygią miško paklotę.“ – teigia „Sūpynių“ organizatoriai.

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

Pagrindinis festivalio akcentas, žinoma, yra kruopščiai sustyguota, išpildyti skirtingus klausytojų lūkesčius pajėgi muzika. Dvyliktojo festivalio organizatoriai lankytojus kviečia į pasimatymą (nors tikslingiau turbūt būtų sakyti – pasiklausymą) su sugrįžtančia, žanro ribas brėžusia klasika ir pastarąsias nuolat tikrinančiais bei vis daugiau dėmesio sulaukiančiais scenos naujadarais. Turtingame (gražiausia šio žodžio prasme!) šių metų „Sūpynių“ atlikėjų sąraše: jau beveik 30 metų savitais electro ir techno muzikos pjūviais garsėjantis, pasirodymų metu visada po juoda balaklava veidą slepiantis DJ Stringray (dar žinomas ir kaip „Urban Tribe“ grupės narys) iš Detroito; vienas iš įrašų kompanijos „Jealous God“ įkūrėjų, avangardinės elektroninės muzikos eksperimentatorius Silent Servant; kūrybą Europos didmiesčių nūdienos rave‘o kultūrai dedikavęs ir po „Northern Electronics“ vėliava gyvai grojantis skandinavų trio „The Empire Line“ (Christian Stadgaard iš „Posh Isolation“, Varg ir vokalistas Isak Hansen), taip pat ir iš Vokietijos atvyksiantis Lake People bei pastarojo tranzicijos nuo estetiško techno iki ekspresyvaus acid house. Festivalio scenoje taip pat pasirodys šiuolaikinio meno bei eksperimentinės muzikos sintezė iš Brazilijos Negroma; vaikystėje tikrais, o dabar suskaitmenintais būgnais deep house muzikoje grojantis vokietis Oskaras Offermannas bei itin įdomus, klausytoją į melancholijos vakuumą tupdantis Florianas Kupferis, kurio kūrybą inspiravo tiek Berlyno žiemos, tiek Rugsėjo 11-osios įvykių sąlygota apatija. „Džiaugiamės šių metų festivaliui surinkę stiprią vedančiųjų atlikėjų ašį. Sekame nuolat ir intensyviai kintančias elektroninės muzikos tendencijas, eksperimentus ir scenos paribius; tuomet kruopščiai lipdome festivalio atlikėjų tinklelį keturioms scenoms ir šlifuojame visas įmanomas detales, kad kiekvienas galėtų atrasti savo „Sūpynišką“ festivalio patyrimą.“ – sako organizatoriai.

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

„Žvalgomės ne tik į toli įsikūrusius ryškius atlikėjus. Puoselėjame glaudžius santykius ir su kaimynais – aplink gausu net ir išrankaus muzikos mylėtojo jusles tenkinančių profesionalų. Šiemet į festivalį pakvietėme klubo „Closer“ rezidentus iš Kijevo – vakarėlių organizatorių komandą „THP“, garsais reflektuojančią vietos kultūrines ir socialines patirtis. Suptis kvies ir eksperimentinis, kiek ezoteriškas esto Meisterjaan live pasirodymas, kuriame – simboliška senovinio dambrelio ir modernių sintezatorių dermė; taip pat – jau natūralizavęsis, Vilniuje reziduojantis rusas Pletnev iš „Mes žygiuojame kartu“ skanduojančio labelo „Bahnsteig 23“. Privalu paminėti ir dėl vinilinių plokštelių pamišusį minimalistą – kaimyną iš Latvijos Krisą Hovelą.

Jei entuziazmo rodikliai jau dabar grasina pramušti lubas ar neapleidžia bent minimalios dvejonės, „Sūpynių“ organizatoriai siūlo galimybę pajusti renginio pulsą pristatomuosiuose festivalio renginiuose (angl. showcase), kurie dėliojami ne tik Lietuvos, bet ir užsienio miestų žemėlapiuose. Praėjusiais metais sėdusi į lėktuvą ir aplankiusi Kopenhagą bei Helsinkį, šiais metais „Sūpynių“ komanda meta balastą Londone, Kijeve ir Vilniuje. 2 tokio pobūdžio renginiai 2018-aisiais jau spėjo įvykti sostinėje ir Kaune. Showcase‘ų tikslas – bent akimirkai nutrinti uždarų urbanistinių erdvių linijas ir reprezentuoti festivalį su programa, paruošta kruopščiai atsižvelgiant į miestus, kuriuose vyksta renginiai. Birželio 30 dieną „Vasaros Terasą“ Vilniuje Labanoro vijokliais apraizgysiantis šių metų festivalio pristatomasis renginys – nieko nekainuosianti proga atitrūkti nuo dulkėtos miesto rutinos tiek su gyvais, tiek su DJ pasirodymais.

Nors „Sūpynių“ veidas – naujas, festivalis lieka ištikimas tiek lietuviškos scenos tendencijoms, tiek ryškiems jos šių dienų blyksniams. Vidutinę liepos mėnesio oro temperatūrą bent keliais laipsniais kilstelės epitetą „kultinis“ jau užsitarnavęs projektas „Smala“, pasirodys ir renginio plotmėje išsiskirsiantys psichodeliniai rokeriai „Flash Voyage“ bei į meditacinę hipnozę nardinantys „WhaleSounds“, o taip pat ir avangardu, inovatyviais pulsais live pasirodymų metu pasižymintys Arma Agharta bei Karkasas. „Šiemet daug dėmesio skiriame gyviems pasirodymams, scenos eksperimentams. Tokie atlikėjai sukuria unikalią vieno pasirodymo vertę – savotišką performansą. Kadangi viskas vyksta gyvai, čia daug erdvės ir improvizacijai, vieno karto prieskoniams. Žinoma, nepamirštame ir DJ kultūros, be kurios elektroninė muzika, nieko nuostabaus, nebūtų tokia gaji – laukia preciziška ir gausi šokių muzikos atlikėjų selekcija.“

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

2018-ųjų „Sūpynėse“ – 4 scenos. Pagrindinė – „More“, kurios ašis centruojama ties elektronine šokių muzika. Ją seka eksperimentams, netikėtoms ir atviroms patirtims dedikuota „Less“ (kurios pavadinimą, beje, remiantis šioje erdvėje skambančių žanrų gausa, galima būtų laikyti klaidingu!). Kita vertus, scenos pavadinimas akivaizdžiai reflektuoja manifestą „Mažiau yra daugiau“. Tuo tarpu vėlyvus rytus ir konfliktą su įprastu miego režimu žymi saulę pasitiksianti klubinio formato „High“, o audiovizualiniams sumanymams, kūrėjų bendradarbiavimui ir diskusijoms bus skirta „Playground“ scena. „Praėjusiais metais sukūrėme savotišką smėlio dėžę artistiškiems ir smalsiems – joje daug dėmesio skiriama meno sintezei, jo tarpdiscipliniškumui, diskusijoms, neretai ir impulsyviam, netikėtam kūrėjų bendradarbiavimui. Šią išskirtinę erdvę taip ir pavadinome – „Playground“ – manome, kad kiekvienas norintis čia gali būti ne tik žiūrovu, bet ir dalyviu. Konstruoti šios scenos programą ėmėsi 2015 metais prie „Sūpynių“ organizatorių gretų prisijungusi dabartinė festivalio meno vadovė, parodų kuratorė Vaida Stepanovaitė, šiuo metu įsikūrusi Berlyne. Labai džiaugiamės Vaidos indėliu – kruopščiai apgalvoto, nugludinto ir unikalaus patyrimo pasiūla festivalio dalyviui. Tikime tiek ja, tiek „Playground“ aktualumu, tad į šią erdvę investuojame daug pajėgumų. 2018-aisiais garsiai sakome – kolaboracijos yra ateitis.“

Dar vienas brandus, atsakingas ir bekompromisiškai vertingas „Sūpynių“ atributas – praėjusiais metais renginyje sėkmingai debiutavusi iniciatyva „Saugi erdvė“ (angl. Be Safe Lab). Vakarų Europoje, Kanadoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose šis projektas klesti jau 20 metų ir yra padėjęs užkirsti kelią ne vienai nelaimei. Pasisekimo sulaukusi iniciatyva šiemet plėsis toliau – viso festivalio metu specialiose palapinėse bus teikiama detali informacija apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo poveikį ir pasekmes, lytiškai plintančias ligas, vyks diskusijos šiais ir kitais aktualiais klausimais. Bus teikiamos profesionalios psichologinės konsultacijos, vyks edukacinių klipų apie pirmąją pagalbą peržiūrą, norintys taip pat galės nemokamai pasitikrinti alkotesteriu ar gauti vandens.

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas

Įsigyti bilietus į festivalį „Sūpynės“ vis dar galite internetinėje svetainėje www.supynesfestival.lt, „Paysera“ sistemoje arba „Resident Advisor“ platformoje. Beje, renginio gebėjimą tolygiai žingsniuoti su šių dienų tendencijomis liudija ne tik festivalio atlikėjų sąrašas, bet net ir būdų atsiskaityti už patekimą į 2018-ųjų „Sūpynes“ gausa. Tai pirmasis festivalis Baltijos šalyse, kurio bilietą galima įsigyti už kriptovaliutas!

Organizatoriai perspėja, kad iki festivalio liekant vis mažiau laiko, bilietai brangs, o jų kiekis šiais metais – ribotas. „Norime nepaleisti boutique formato. Kai 2015 metais „Resident Advisor“ būtent taip pakrikštijo festivalį, natūraliai supratome, kad tai ir yra mūsų siekiamybė, tad tuo pačiu ir pats renginio formatas.“ Pasimatykime ten, kur gamtos organika pinsis su urbanistiniais malonumais, o Labanoro regioninio parko medžius, ežerus ir miško paklotę apraizgys eklektiškas skambesys ir skirtingas jusles stebinsiančios gyvos, pulsuojančios patirtys – pasimatykime liepos 26–29 dienomis vyksiančiose atsinaujinusiose „Sūpynėse“!

2018-ųjų festivalis „Sūpynės“: atsinaujinęs, eklektiškas, modernus ir atsakingas