2017-ųjų „Granatos Live“ ir liepsnų nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ – vienas didžiausių Lietuvoje vykstančių festivalių, sugebantis kasmet pritraukti tūkstantinę vasarotojų auditoriją. Ne išimtis buvo ir šie metai – dar prieš atvykstant į festivalį buvau perspėta, kad, jei planuojama atvykti penktadienio pavakare, galiu nusiteikti, jog reikės ilgokai pastovėti eilėje. Laimei, mūsų ekipažui šito pavyko išvengti, tačiau nemaža dalis festivalio šventėje sutiktų žmonių minėjo, kad eilės prie kasų ir apsaugos patikros buvo nemenkos. Nieko nuostabaus, juk dauguma skubėjo po penktadienio darbų, norėdami kuo greičiau pradėti savaitgalį, užpildytą gamta, draugų kompanija, naujomis pažintimis, pramogomis ir, žinoma, kokybiška muzika.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Erdvė pasirinkta „Granatos Live“ festivaliui daugumai jau buvo gerai pažįstama, kadangi renginys ten įsikūręs jau ne pirmus metus. Tačiau, turiu prisipažinti, man sudalyvauti šiame festivalyje prieš tai neteko, taigi, mano akims ir ausims viskas buvo nauja. Lokacija tikrai išskirtinė: Lietuvos liaudies buities muziejui priklausantys pastatai suteikė festivalio erdvei papildomo žavesio ir autentiškumo. Teritorijos išdėstymas patogus – net 6 scenos, kurios nėra labai nutolusios viena nuo kitos, taigi, jei po vieno pasirodymo reikia skubėti į kitą sceną, norint pamatyti mėgiamo atlikėjo pasirodymą, tai padaryti tikrai paprasta. Tik „Beach“ scena buvo įsikūrusi kiek tolėliau: kaip jau galite suprasti iš scenos pavadinimo – ji buvo prie paplūdimio ir kūrė atmosferą pasideginti ar vandenyje atsivėsinti norintiems lankytojams.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Atvykus mus pasitiko maloniai nusiteikę apsaugos darbuotojai, nepatingėję pasidalinti patarimais, kuriuo keliuku bus patogiau pasiekti parkingą. Festivalio metu apsaugą galėjai sutikti visur, darbuotojai nuolatos vaikščiojo po teritoriją – tiek prie scenų, tiek ir palapinių miesteliuose. Taigi, kilus nesklandumams, buvo sureaguojama labai greitai. Pavyzdžiui, neatidiems festivalininkams įžengus į draudžiama juosta aptvertą teritoriją ar sukėlus įtarimų, jog nesilaikoma festivalio metu galiojančių draudimų (alkoholio įsinešimas į teritoriją, pavojų keliantis ar agresyvus elgesys, ugnies kūrimas ir pan.). O reaguojama buvo labai paprastai – pirmą kartą perspėjama, o jei perspėjimo neužtenka, netaikus lankytojas yra išsiunčiamas namo, kad nedrumstų pozityviai nusiteikusių žmonių šventės.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Žinau, ką galvojate – „greitai reaguojanti apsauga“, tačiau festivalio metu kilo gaisras ir supleškėjo du muziejui priklausantys pastatai. Didžiulė nelaimė ir net neabejoju, kad festivalio organizatoriams dėl to tiek pat apmaudu, kaip ir muziejui bei mūsų tautos paveldą branginantiems žmonėms. Nebūsiu detektyvas ir nekursiu teorijų, kaip ir kodėl tai įvyko, palikime tai specialistams. O kaip viskas atrodė ir jautėsi dalyvio akimis, papasakosiu truputėlį vėliau – pirmiausia noriu papasakoti apie festivalio eigą nuo penktadienio pavakario, kuomet atvykome, ir prieisime prie šio incidento sekdami chronologišką festivalio eigą. Deal?

Taigi, žmonės ir muzika! Kaip minėjau, į festivalį atvykome penktadienio pavakare, pagrindinėje  „Utenos“ scenoje jau buvo prasidėję pasirodymai. Apžvelgėme teritorijos planą ir nusprendėme įsikurti palapinių miestelyje prie „DJ“ scenos, kur, kaip taisyklė, vakarėlis vyksta iki paryčių. Radę vietą palapinei, iškart susipažinome su savaitgalio kaimynais – labai draugiškai nusiteikusia kompanija, net nesudvejojusia ir kibusia į pagalbą, pasiteiravus, ar galėtų padėti pastatyti mūsų savaitgalio namą. Pirmas įspūdis apie festivalio lankytojus buvo labai geras – pozityvūs, šventiškai nusiteikę. Bendrai, viso festivalio metu nesusidūriau su agresyviais ar piktai nusiteikusiais žmonėmis. Publika ganėtinai jauna, nemažai ir tokių, kaip aš, kurie šiame festivalyje lankėsi pirmą kartą. Žmonės susirinkę iš įvairiausių Lietuvos kampelių, kas man buvo kiek neįprasta, kadangi mano lankytuose festivaliuose didžioji dauguma būna atvykę iš didmiesčių. O „Granatose“ – plati miestų ir miestelių įvairovė.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Įsikūrėme ir pajudėjau link pagrindinės scenos, kur tuo metu turėjo pasirodyti ba. Prieš tai peržvelgiau visą festivalio programą, norėdama susiplanuoti, prie kurios scenos kuriuo metu reikės skubėti. Nors visi, su kuriais apie tai kalbėjau, sakė, kad toks organizatorių sprendimas buvo teisingas, man užkliuvo, kad tuo metu, kai vyksta pasirodymai pagrindinėje scenoje, kitose scenose niekas nevyksta ir veiksmas bei pasirodymų ivairovė prasideda tik vidurnaktį. Žinoma, daug žmonių vyksta į festivalį norėdami pamatyti headlinerius ir galbūt tuo pačiu metu vykstant pasirodymams ir kitose scenose nebūtų galimybės pamatyti visus dominančius atlikėjus, tačiau asmeniškai man dienos metu trūko klausytojo pasirinkimo laisvės – kol vyksta pasirodymas main stage, tai vienintelis pasirodymas, kurį tuo metu gali „pasirinkti“ stebėti.

„ba.“, kaip jau įprasta, pritraukė didžiulę klausytojų minią, vakarėlis įgavo pagreitį, žmonės šoko, dainavo kartu su „ba.“ ir už juos. Taigi, po jų pasirodžiusiems G&G Sindikatui publika jau buvo išsijudinusi ir nusiteikusi šėlti toliau. Iš to vakaro pasirodymų tai tikrai yra tas, kurį noriu išskirti – „G&G“ yra scenos grandai, puikiai dirba su publika, jų hitus visi dainuoja kartu ir dvejonių dėl jų pasirodymo kokybės, nuoširdumo ir jėgos tikrai nėra. Tačiau prie viso to, pasirodymo „Granatose“ metu šie vyrukai palietė klausytojų širdis su labai jautria koncerto dalimi – nutilo muzika, ekranuose pasirodė neseniai gyvenimą palikusio Chesterio Benningtono nuotrauka, pradėjo groti „Linkin Park“ kūrinys. Publika išėjo iš proto. Buvo visiškai netikėta, bet nemačiau nė vieno, kuris nedainavo kartu su įrašu. Pagarba, „G&G“.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Likusią vakarėlio dalį migravau per kitas atsidariusias scenas. „LNK“ sceną visiškai užvaldė repo pasirodymai, besikeičiantys atlikėjai puikiai išlaikė susirinkusios minios dėmesį ir nuotaiką. „Lizdo“ scena, nors ir nedidukė, sukūrė puikų vakarėlį – užsukau ten grojant Mantui T. ir kuriam laikui įsiliejau į trepsėtojų minią bei užsimiršau laiko tėkmėje, pasileidusi pagal ritmą. „DJ“ stage vykęs šėlsmas bent trumpam įtraukdavo kiekvieną praeinantį pro šalį. Šokiams buvo sustatyta aikštelė, kuri tikrąja to žodžio prasme lingavo nuo trepsėjimo. Užlipi į aikštelę ir tiesiog negali ramiai stovėti, kadangi visas aplink vykstantis judesys tave įtraukia, įsilieji į šokančią minią linguodamas kartu su visa judančia aikštele, kuri, momentais net atrodydavo, kad gali nebeatlaikyti tokių šokių.

Šeštadienį pradėjau užsukdama į „Humoro Klubo“ pasirodymą, tačiau ilgai ten neužsisėdėjau, kadangi dauguma bajeriukų jau buvo vienur ar kitur girdėti. Bendrai, iš šeštadienio programos, ką norit, tą sakykit, aš lenkiu galvą Šventinio Bankucheno pasirodymui. Niekuomet nebuvau mačiusi live: atlikti jau žinomi kūriniai, bet jautėsi nemažai improvizacijos pasirodymo metu ir tai buvo nerealiai gerai –  atlikėjas tiesiog prikaustė publikos dėmesį, įtraukė klausytojus į pasirodymą. Visi bajeriukai vietoje, laiku ir labai taiklūs, seniai jau tiek besijuokiau, visiškas talentas. Iš main stage šeštadienio pasirodymų niekas labai nenustebino – žinomi vardai, geri pasirodymai, mintinai dainų žodžius mokantys klausytojai. Žodžiu, geras vakarėlis, kokio ir buvo tikėtasi iš ten pasirodžiusių atlikėjų. Headlinerės Ellie Goulding pasirodymui jokių priekaištų, gerbėjų lūkesčiai buvo pilnai patenkinti.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Šeštadienio nakties highlight, žinoma, jau plačiai nuskambėjęs incidentas – gaisras. Iš pradžių tiesiog pastebėjau kiek tolėliau nuo scenos, kurioje tuo metu buvau, už miško kylančius dūmus. Neilgai truko, pasimatė ir liepsnos. Galiu pasakyti tiek – panikos lankytojų rate tikrai nekilo, pirmosios atvykstančios gaisrinės sirenos pasigirdo labai greitai. Atrodė, kad situacija kontroliuojama. Spaudoje mačiau, jog buvo parašyta, kad nebuvo tinkamai sureaguota į situaciją – pasirodymai nebuvo nutraukti, žmonės nebuvo informuoti. Tai yra absoliuti netiesa – vykę pasirodymai buvo nutraukti keletos minučių bėgyje, žmonės buvo informuoti apie tai, kas vyksta. Visiems buvo patarta susirasti savo draugus, neiti artyn teritorijos, kur vyksta gaisras, pasirūpinti savo ir draugų saugumu. Publika sureagavo ganėtinai ramiai, bent jau man taip pasirodė. Tuo metu pravažiavo dar keli gaisrinės ekipažai, skubantys į įvykio vietą. Žinoma, dalis lankytojų sunerimo, susikrovė daiktus ir išvyko namo, tačiau didžioji dauguma, susibūrę prie scenų arba prie palapinių, laukė tolimesnės informacijos. Gaisras buvo užgesintas labai operatyviai ir pasirodymai scenose vėl buvo atnaujinti, įsitikinus, kad pavojaus nebėra. Niekada nėra tekę papulti į tokią situaciją ir manau, kad tiek organizatorių, tiek festivalio darbuotojų, atlikėjų sureagavimas į tai, kas vyko, buvo sveikintinai geras.

2017-ųjų „Granatos Live“ ir gaisro nepaliesta festivalio kokybė

„Granatos Live“ akimirka / Samantos Rakitaitės / ManoFestivalis.lt nuotr.

Apibendrinant, 2017-ųjų „Granatos Live“  festivalis buvo kokybiškas. Matosi, kad žmonės prie to dirba jau tikrai ne vienerius metus, apie viską pagalvota. Nors muzikine prasme tai nėra mano top pasirinkimas, tačiau pasirodymai vyko sklandžiai, atlikėjai – savo žanro profesionalai, garsas geras, publika laiminga, o ir aš radau, kur patrepsėti ar palinguoti. Jei kitų metų lineupe užtiksite atlikėjus, kuriuos norėtumėte pamatyti pasirodant gyvai ir esate festivalių mėgėjas (arba norėtumėte pagaliau kažkokiame apsilankyti ir pamatyti, kas tai), rekomenduoju nuvykti į „Granatas“ – esu įsitikinusi, kad iš organizacinės pusės viskas bus paruošta puikiai.

 

Teksto autorė – Gintarė

Nuotraukų autorė – Samanta Rakitaitė, daugiau nuotraukų galite rasti čia.