Kinas / Kūryba / Mokslas / Muzika / Poezija / Šokis / Teatras


Vilnius

Kultūros naktis 2015

Iš apleisto Vilniaus senamiesčio kiemelio visą naktį skambanti muzika, pievoje prie Baltojo tilto nesibaigiantis kino seansas, gatvėse, skveruose ir pačiose netikėčiausiose erdvėse vykstantys koncertai, vaidinimai, parodos, kūrybinės dirbtuvės ir instaliacijos, nepailstantys šokėjai, trypiantys gatvių grindinius. Visame mieste vien muzika, spalvos, šviesos ir šypsenos. Ir tai – ne gražus sapnas ar motyvas iš kino filmo. Visa tai – „Kultūros naktis“.

„Kultūros naktis” Vilniuje pradėta rengti nuo 2007 m. siekiant sukurti naują kultūrinę tradiciją mieste.Tris metus ši šventė buvo nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis.

„Kultūros naktų” idėja atkeliavo iš Europos sostinių, kuriose šie renginiai turi gilias tradicijas. „Kultūros nakties” idėja – vieną naktį metuose užtvindyti miestų aikštes, skverus, parkus ir netikėčiausias erdves įvairias meno sritis pristatančiais projektais. Pakviesti žmones jaukiam, draugiškam ir demokratiškam naktinėjimui po duris atvėrusius miesto muziejus, galerijas, bažnyčias, koncertų sales, teatrus ir kūrybines dirbtuves. „Kultūros naktyje” atrasime tai ko kasdienėje šviesoje kartais nepastebime. Menininkams „Kultūros naktis” - puiki scena originaliai pristatyti savo kūrybą.

Per devynerius gyvavimo metus „Kultūros naktis” tapo vienu labiausiai laukiamu Vilniaus miesto kultūrinių renginių, kurio smagios atmosferos neįveikia net permainingi lietuviški orai. Kasmet projektą aplanko per 100 000 žmonių ne tik iš sostinės, bet ir iš kitų miestų, iki pusantro šimto projektų pristato daugiau nei šimtas kultūros organizacijų ir apie 500 menininkų. Į „Kultūros naktį” aktyviau įsijungus užsienio šalių ambasadoms bei kultūros centrams, „Kultūros naktį” papildo tarptautiniai projektai bei menininkų iš Lietuvos ir užsienio kultūrinis bendradarbiavimas. Itin mėgiami žiūrovų – tradiciniai „Kultūros nakties” renginiai: naktinė šokių aikštelė, kinas ant žolės, klasikinės muzikos scena Lukiškių aikštėje. Kaskart projektą papildo naujos menininkų idėjos, kurioms niekuomet netrūksta žiūrovų.

Idėja
Vilnius nuo seno garsėja kaip skirtingų tautybių ir kultūrų miestas, jis taip pat turtingas savo giliomis kultūrinėmis tradicijomis, tai gyvas ir kūrybiškas miestas. Jau septintus metus Vilniuje vyksta miesto gyventojų ir svečių pamėgta „Kultūros naktis“. „Kultūros naktis“ – tai visiems atvira kultūros šventė, pristatanti per 150 įvairių sričių šiuolaikinio meno projektų. Renginys buvo įkvėptas unikalios „La Nuit Blanche“ idėjos ir kitų miestų, sėkmingai pritaikiusi šventės koncepciją, gerųjų praktikų. 2007 m. nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinės 2009“ pradėtas renginių ciklas „Kultūros naktis“ tapo nauja Vilniaus miesto kultūrine tradicija. Tai vienintelis toks kasmetinis renginys sostinėje savo renginių gausa ir įvairove neturintis analogų.

„Kultūros nakties“ metu tamsoje duris atveria teatrai, muziejai, galerijos, bažnyčios; muzika, kinas, šokiai, instaliacijos užpildo miestą ir pasklinda po netradicines erdves – parkus, skverus, aikštes, senamiesčio kiemelius ir gatves. Nakties šventėje kasmet dalyvauja apie 500 profesionalių menininkų, atstovaujančių įvairias meno sritis. „Kultūros nakties“ renginių skaičius nuolat auga, paskutiniaisiais metais menininkai pasiūlo daugiau nei 100 įvairaus žanro projektų. 

Pagrindine „Kultūros nakties“ kryptimi laikome jame dalyvaujančių projektų kokybę, kuri formuoja projekto vardą ir prestižą. „Kultūros naktis“ – atviras renginys – ne tik profesionalūs menininkai, bet ir miestiečiai ir miesto svečiai tampa kultūrinio šurmulio dalimi. Renginiu siekiama suteikti galimybę visuomenei atrasti šiuolaikinį meną, įsitraukti į jį netik stebint bet ir dalyvaujant, norima pateikti jį žmonėms priimtinu būdu inicijuojant dialogą, tarp menininkų bei žiūrovų, apie šiuolaikines vertybes ir nuolat besikeičiančią aplinką. 

Įvertinimas ir pripažinimas
7 metai patirties ir daugybė lojalių menininkų ir organizacijų.
2011 m. „Sėkmingiausio Lietuvos kultūrinio turizmo projekto” apdovanojimas.
2013 m. įstojimas į „Nuit Blanche“ tinklą, jungiančiame geriausius pasaulio kultūros nakties festivalius.
2013 m. pagrindinis Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai atidarymo kultūrinis renginys.

Vilniaus miestas
Kaina
Nemokamas
Renginio vieta
Vilniaus miestas
Daugiau informacijos rasite
www.kulturosnaktis.lt

Panašūs festivaliai