Muzika


Vilnius

4-asis PIANO.LT vasaros festivalis

Rugpjūčio 21-oji – rugsėjo 3-oji ypatingos dienos: ant vasaros sparnų į Vilnių grįžta jau ketvirtasis Piano.Lt vasaros festivalis! Kuklus, bet įspūdingas renginys reikšmingai praturtina kultūrinį Vilniaus gyvenimą. Festivalis skleidžia gerąją žinią apie mūsų jaukią sostinę, atvirą pasaulinio lygio meistrams, didelės ir taurios sielos kūrėjams, apie nepakartojamus festivalio renginių lankytojus, Piano.Lt vasaros festivalio fanus!

Šių metų festivalis vyks Piano.Lt koncertų salėje ir Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre. Programoje trys koncertai – trys nepamirštami muzikos vakarai, kuriuose skambės muzikos šedevrai, vyks premjeros. Tarp atlikėjų – kultinės muzikos pasaulio asmenybės, sulaukiančios puikių vertinimų užsienyje; taip pat – garsūs Lietuvos atlikėjai. Festivalio muzikinę programą papildys pažintis su unikaliu spektakliu, tapusiu įvykiu teatro pasaulyje.

 

Rugpjūčio 21 d. (ketvirtadienis) 19 val.

Piano.Lt koncertų salė (Trakų g. 9/1, Vilnius; įėjimas iš Kėdainių g.)

 

Festivalio atidarymo koncertas

XXII A. PIANISTAS. ALEKSANDR LUBIANCEV

 

Programa:

 

I DALIS:

Johann Sebastian Bach – Angliška siuita g-moll Nr.3, Preliudas ir fuga Nr. 17 As-dur BWV 862

Fryderyk Chopin – Baladė Nr.1, Scherzo Nr.2

 

II DALIS:

Aleksandr Lubiancev – Sonata fortepijonui

Franz Liszt – Ispaniška rapsodija

 

Aleksandras Lubiancevas – 28-erių rusų pianistas virtuozas, žavintis ypatingai ryškiomis kūrinių interpretacijomis, puikia technika ir užburiančia charizma. Jis – vienas garsiausių šių dienų jaunųjų pianistų, gerai žinomas ne tik gimtinėje, bet ir Japonijoje, Korėjoje, Brazilijoje, Prancūzijoje, Suomijoje ir kitose valstybėse, kur pelnė prestižinių konkursų apdovanojimus. Pianistas daug koncertuoja. Jo gastrolių maršrutai jau driekėsi per Pietų Afrikos Respublikos, Australijos, Prancūzijos, Suomijos, Japonijos miestus. Tad nenuostabu, jog dėl nuolatinio bendradarbiavimo su šiuo atlikėju kelios japonų koncertinės agentūros.

 

A.Lubiancevas garsėja kaip keistas, nenuspėjamas žmogus. Jis mokėsi Sankt Peterburgo, Maskvos, Liubeko (Vokietija) muzikos mokyklose, studijavo Sankt Peterburgo konservatorijoje, po to – Petrozavodsko konservatorijoje, kurią pasirinko dėl ten dirbančio savo mylimo profesoriaus. Daug netikėtumų buvo ir dalyvaujant tarptautiniame Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje: 2007 m., XIII-ajame konkurse A.Lubiancevas pelnė trečiąją vietą ir bronzos medalį, o 2011-aisiais, XIV-ajame – net nepateko į finalą... Su tokiu žiuri vertinimu nesutiko muzikos kritikai – jie įteikė pianistui Specialų kritikų prizą. Būtent po pasirodymo XIV-ajame konkurse vertinimo komisijos pirmininkas Valerijus Gergijevas pakvietė A.Lubiancevą koncertuoti Sankt Peterburgo Marijos teatre; jaunasis pianistas sulaukė visuotinio pripažinimo ir šlovės. Tačiau tai, regis, nelabai paveikė jaunąjį muzikantą. Italai jį vadina „capriccioso“ – kaprizingas, aikštingas. Ir keistas: pavyzdžiui, grojo apsivilkęs naują švarką su nenukirptom etiketėm...

 

Pianisto programose dažnai skamba: Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Franz Liszt, Sergej Rachmaninov, Aleksandr Skriabin. Vilniuje solistas skambins ir savo kūrinį – Sonatą fortepijonui.

 

Rugpjūčio 26, 27 d. (antradienis, trečiadienis) 18.30 val.

 

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras (Gedimino pr. 22, Vilnius)

 

TANIOS STRELBICKAJOS TEATRAS (Maskva, Rusija)

 

Pier Paolo PASOLINI. „AFFABULAZIONE“

Vertimas iš italų kalbos – Alessio Bergamo, Raisa Raskina

Vienos dalies spektaklis rusų kalba.

Trukmė: 1 val. 50 min.

 

Režisierė, dailininkė – Tania Strelbickaja

Kostiumų dailininkė – Nina Strelbickaja

Kompozitorius – Aleksandras Šimelis (Lietuva)

Šviesų režisierius – Jurij Mironov

Scenografijos skulptūrų autorius – Nikolaj Naumov

Režisieres asistentas – Oleg Dulenin

Prodiuseris – Vladimir Ivanov

 

Vaidina:

Sofoklio šešėlis – Danil Lavrenov

Tėvas – Oleg Dulenin

Mama – Irina Loseva

Sūnus, Pranašė – Stanislav Motyriov

Mergina – Irina Tokmakova

 

„Affabulazione“ – garsaus italų kino režisieriaus, dramaturgo, poeto, prozininko Piero Paolo Pasolini (1922–1975) pjesė, kurią jis parašė 1966 m. Pjesės pavadinimas „Affabulazione“ – autoriaus sugalvotas žodis; jis reiškia nesibaigiantį, iš daugybės siužetų perpintą pasakojimą.

Spektaklis, parašytas prieš pusšimtį metų, aktualus ir šiandien. Nes kalba apie amžinąjį Tėvo ir Sūnaus konfliktą. Apie meilę ir neapykantą, o kartu – apie gyvenimą ir mirtį. Pjesės centre – Tėvas, kuris, pasiekęs valdžios viršūnę, sukrovęs daug turtų, staiga pajunta esąs vienišas, niekam nereikalingas. Prieš jį, galingąjį Tėvą, maištauja jo Sūnus. Tėvas, malšindamas nepaklusnumą, nesiskaitymą su jo valdžia, nužudo savo Sūnų...

Spektaklio premjera, įvykusi šių metų birželio mėnesį Lietuvos Respublikos ambasadoje Rusijos Federacijoje, Jurgio Baltrušaičio namuose Maskvoje, tapo neeiliniu teatrinio gyvenimo įvykiu. Aukščiausio vertinimo sulaukė aktoriai, ukrainietė režisierė ir dailininkė, savo lietuviškų šaknų nepamirštanti Tania Strelbickaja, muziką spektakliui sukūręs kompozitorius, Lietuvos Respublikos kultūros atašė Rusijoje Aleksandras Šimelis.

 

Atsiliepimai apie spektaklį:

 

Vakar patyriau kultūrinį šoką. Pribloškia T.Strelbickajos spektaklio aktorių vaidyba, režisūra, originalus pjesės pateikimas.

Dmitrij Jefimenko,

žurnalistas

 

Antra diena galvoju apie jūsų spektaklį! Koks neįtikėtinai tikslus ir tobulas darbas! Kaip galingai, kokybiškai dirbate! Galvojau, kad taip jau nebūna... Viskas – super! Ačiū!

Andrej Charitonov,

aktorius

 

Aleksandro Šimelio darbas – tai mūsų laikais jau primirštas spektaklio ir jame skambančios muzikos derinys. A. Šimelio muzikos jėga, jo gebėjimas įtikinti klausytojus, pasiekti žmogaus širdį man primena Alfredo Šnitkės eksperimentus. A. Šimelio muzika – tarsi dar vienas aktorius, perteikiantis spektaklio prasmę, sujaukiantis jausmus, liejantis ant širdies raminantį balzamą.

Aleksej Šulgin,

žurnalistas

 

Kaip gyvenime, taip ir mene Tanios Strelbickajos darbai – pasiaukojimas dviems galingiausiems Mokytojams: Kristui, kuris nukentėjo dėl žmonijos ir Apaštalui, skleidžiančiam grožį!

Roman Viktiuk,

teatro režisierius

 

Rugpjūčio 28 d. (ketvirtadienis) 19 val.

 

Piano.Lt koncertų salė (Trakų g. 9/1, Vilnius; įėjimas iš Kėdainių g.)

 

ETNOMANIAKAI . MARIA POMIANOWSKA IR DRAUGAI

 

Programa:

Lietuvių ir lenkų etnomuzika, liaudies kūrinių improvizacijos, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Jonas Švedas, Vidmantas Bartulis, Zita Bružaitė, Fryderyk Chopin, kt.

 

Atlikėjai:

Maria Pomianowska (vokalas, fidelis; projekto meno vadovė, Lenkija)

Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (kanklės, perkusija, Lietuva),

Lina Žilinskaitė (kanklės, vokalas, Lietuva),

Narimantas Murauskas (birbynė, lumzdelis, Lietuva),

Alina Mlečko (saksofonas, Lenkija),

Aleksandra Kauf (vokalas, fidelis, Lenkija)

 

Maria Pomianowska – pasaulinio garso multiinstrumentininkė, muzikologė, dainininkė, kompozitorė ir pedagogė. Nuo 1984-ųjų ji tyrinėjo Azijos šalių tradicinius muzikos instrumentus, keliavo po Indiją, Kiniją, Korėją, Mongoliją, Japoniją, kitas Azijos valstybes, vėliau – po Artimuosius Rytus, Afriką. Muzikė ypatingą dėmesį, aišku, skiria Europai, ypač – gimtajai Lenkijai, o pastaruoju metu susidomėjo ir Lietuvos etnomuzika. M.Pomianowska – vieno didžiausių Lenkijos muzikos festivalių „Cross Culture Festival“ (Varšuva) meno vadovė, išleidusi daugiau kaip 20 CD įrašų, sukūrusi filmų, televizijos ir radijo laidų.

„Etnomaniakai. Maria Pomianowska ir draugai“ – bendras lietuvių ir lenkų muzikinis projektas. Jį parengė muzikai profesionalai, etnomuzikos specialistai, gerai išmanantys savo šalių muzikinį paveldą, nusprendę susiburti ir kartu koncertuoti, džiaugtis ir dalytis su klausytojais unikaliais senosios muzikos garsais. Lietuvai projekte atstovauja Ingrida Spalinskaitė-Kurienė, Lina Žilinskaitė ir Narimantas Murauskas; Lenkijos muzikantai – garsioji multiinstrumentininkė, etnomuzikos atlikėja ir propaguotoja Maria Pomianowska (projekto meno vadovė), Alina Mlečko, Aleksandra Kauf. Koncerte skambės lietuvių ir lenkų etnomuzika, liaudies kūrinių improvizacijos. Programą papildys lietuvių ir lenkų kompozitorių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Jono Švedo, Vidmanto Bartulio, Zitos Bružaitės, Fryderyko Chopino, kitų autorių kūriniai. Visi jie bus atliekami gerai žinomais lietuvių liaudies instrumentais (kanklės, lumzdelis, birbynė, kt.) ir daugeliui iki šiol nematytais ir negirdėtais senaisiais lenkų muzikos instrumentais. Ne mažiau žavūs ir jungtinio kolektyvo muzikantų balsai, kurie, persipynę su senųjų instrumentų garsais, stebins ir džiugins naujai atsivėrusiais, netikėtai pristatomais unikaliais etnomuzikos turtais.

 

Rugsėjo 3 d. (trečiadienis) 19 val.

 

Piano.Lt koncertų salė (Trakų g. 9/1, Vilnius; įėjimas iš Kėdainių g.)

 

Festivalio uždarymo koncertas

 

„AMBER QUARTET“. EGZOTIŠKAS DŽIAZO SKAMBESYS

 

Premjera!

 

Programa:

Chick Corea, Joe Zavinula, Richard Galliano, George Gershwin, kt. džiazo kūriniai, aranžuoti gintariniams instrumentams

 

Atlikėjai:

Vytautas Mikeliūnas (smuikas, kvarteto meno vadovas),

Tadas Dešukas (antrasis smuikas),

Dovilė Juozapaitienė (altas),

Onutė Švabauskaitė (violončelė)

 

„Amber Quartet“ – neseniai susibūręs unikalus Lietuvos gintarinių styginių kvartetas. Tai vienintelis pasaulio kolektyvas, griežiantis specialiai jiems pagamintais gintariniais instrumentais. Idėja iš gintaro pagaminti muzikos instrumentus kilo verslininkui, UAB „Amber“ įkūrėjui Šarūnui Davainiui. Sumanymo techniškąją dalį įgyvendino pats verslininkas kartu su penkiais savo kolektyvo darbuotojais bendraminčiais, o skambesį instrumentai įgavo po žinomo muzikos instrumentų meistro Vyto Gečo darbo. Šiandien instrumentai vis plačiau skamba. O Š.Davainis, „Amber Quartet“ mecenatas, gintarinius instrumentus pristato kaip užpatentuotą išradimą, neturintį analogų pasaulyje. Jau numatyti „Amber Quartet“ koncertai užsienyje. Per juos klausytojai turės galimybių įvertinti aukštą mūsų muzikantų meistriškumą, sužinoti apie Baltijos gintaro unikalumą; kartu bus skleidžiama gera žinia apie Vilnių ir gintaro kraštą Lietuvą.

„Amber Quartet“ meno vadovas – smuiko virtuozas Vytautas Mikeliūnas. Jis subūrė eksperimentuoti nebijantį kolektyvą: antrasis smuikas – Tadas Dešukas, altininkė – Dovilė Juozapaitienė, violončelininkė – Onutė Švabauskaitė. Pasak meno vadovo, neįprasti instrumentai turi savo specifinių savybių, su kuriomis tenka taikytis grojant. Skiriasi parametrai, didesnis svoris, o svarbiausia, gintariniai instrumentai nėra akustiniai – jie įgarsinti, prijungti prie aparatūros, tai ir skambėjimas tarsi sintetinis. Tenka keisti ir grojimo techniką, ir gerai apgalvoti koncertų programas. „Klasikos kūrinių „Amber Quartet“ tikrai negros; ją paliekame akustiniams instrumentams, – sako V.Mikeliūnas. – O štai džiazas – būtent ta erdvė, kuri leidžia improvizuoti, eksperimentuoti, ieškoti naujo gintarinių instrumentų skambesio, raiškos galimybių“.

Trakų g. 9/1, Vilnius
Kaina
54-84 Lt
Renginio vieta
Trakų g. 9/1, Vilnius
Daugiau informacijos rasite
www.piano.lt
Bilietų pirkimo puslapis
www.tiketa.lt

Panašūs festivaliai